• Informacje na temat:

  harmonogram czasu pracy

Artykuły na temat: harmonogram czasu pracy
 • Od 23 sierpnia pracodawcy mogą stosować elastyczny czas pracy i inne nowe przepisy. Co to oznacza dla nas, pracowników? Wyjaśniamy wątpliwości.

 • Niedzielne święto nie obniża wymiaru czasu pracy

  Wszystkie niedziele są dniami ustawowo wolnymi od pracy, podobnie jak święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy. Jednakże nie wszystkie święta powodują obniżenie wymiaru czasu pracy.

 • Dłuższa praca przy zmianie czasu

  Trwają prace w Komisji Europejskiej nad zniesieniem zmiany czasu. Na razie jednak obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w tym miesiącu zmienimy czas z letniego na zimowy.

 • Praca i odpoczynek w ruchomym systemie czasu pracy

  Ruchomy czas pracy pozwala na bardziej elastyczne planowanie czasu pracy pracownikom. Niewątpliwą zaletą takiej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Zatem już po odpoczynku wynoszącym 11 godzin pracownik znowu może mieć zaplanowaną kolejną dniówkę.

 • Harmonogram obowiązkowy dla pracownika?

  Harmonogramy czasu pracy, zwane też grafikami, choć bardzo przydatne i rozpowszechnione w praktyce kadrowej, nie zostały kompleksowo uregulowane w prawie pracy. Dla dużej części pracowników podlegającym ogólnym przepisom prawa pracy, tematyka harmonogramów nie została w ogóle unormowana. Natomiast w niektórych przypadkach ustawy odrębne wprost określają dla kogo i na jak długo należy tworzyć...

 • Ruchomy system czasu pracy bez nadgodzin

  Ruchomy czas pracy pozwala na rozpoczynanie pracy w poszczególnych dniach tygodnia w różnych godzinach. Godziny te, w zależności od przyjętego wariantu ruchomego rozkładu, wyznacza pracownik lub pracodawca. Niewątpliwą zaletą takiej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie skutkuje godzinami nadliczbowymi.

 • Powszechnie wyznaczanym dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota. Jednakże pracodawca może zarządzić dodatkowy dzień wolny od pracy w każdym innym dniu tygodnia, oprócz niedzieli. Bez względu na wskazany dzień wolny od pracy, wymiar czasu pracy obowiązujący pracowników musi odpowiadać wymiarowi obliczonemu zgodnie z Kodeksem pracy.

 • (Bez)cenna godzina, czyli czy zmiana czasu ma wpływ na gospodarkę?

  Godzina do przodu lub do tyłu - i tak dwa razy w roku. Zmieniamy czas, by efektywniej wykorzystać światło dzienne i zaoszczędzić na energii elektrycznej. Ale czy rzeczywiście oszczędzamy?

 • Częściowa zmiana prawa pracy. Co zmieni się w czasie pracy?

  Nowego kodeksu nie będzie, ale rząd przygotuje projekty nowelizacji oparte na dorobku komisji kodyfikacyjnej. Zmodyfikowane mogą być m.in. przepisy o czasie pracy.

 • 12 listopada dniem wolnym od pracy: Nadchodzi jubileuszowy chaos w firmach

  Ustanowienie 12 listopada dniem wolnym spowoduje konieczność zmiany harmonogramów czasu pracy. Wywoła nie tylko problemy organizacyjne, ale też finansowe straty.