• Informacje na temat:

  hipoteka

Artykuły na temat: hipoteka
 • Rząd pracował kilka lat nad przepisami o odwróconym kredycie hipotecznym, czyli świadczeniach pieniężnych (potocznie nazywanych rentą) wypłacanych seniorom w zamian za ustanowienie hipoteki na ich mieszkaniu lub domu. Te przepisy są niezwykle ważne, bo mają chronić interesy i finanse starszych osób.

 • Banki chcą rozwinąć hipoteki dla zarabiających na najmie. KNF uważa, że może to być ryzykowne - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

 • Zamierzasz skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki, czyli uzyskać dożywotnią rentę w zamian za mieszkanie? Wstrzymaj się z tą decyzją do czasu uchwalenia przepisów, które uregulują wszystkie sporne kwestie. Dzięki nim seniorzy zyskają lepszą ochronę. Poza tym umowy, które obecnie są zawierane, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) budzą wiele wątpliwości.

 • Odwrócona hipoteka tylko dla wybranych

  - W ofertach odwróconej hipoteki banki będą mogły decydować, o jakich klientów chcą zabiegać - wskazuje analityk Home Broker Marcin Krasoń.

 • Za długi – hipoteka przymusowa

  Jeśli mamy zobowiązania podatkowe, fiskus ma prawo zażądać, by w księdze wieczystej nieruchomości (domu, mieszkania, działki) należącej do dłużnika wpisać hipotekę, która zabezpieczy ten dług. Taka hipoteka przymusowa jest bardzo niekorzystna dla właściciela nieruchomości, bo wówczas jego długi nie przedawniają się. Wcześniej lub później będzie musiał je spłacić. Jest to tak skuteczna metoda, że...

 • Mieszkanie z hipoteką? Nie ma się czego obawiać, ale warto być ostrożnym

  Częstą sytuacją przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest obciążona hipoteka takiej nieruchomości. Czy jest się czego obawiać?

 • Odwrócona hipoteka nie jest jeszcze uregulowana przepisami prawa! Aktualnie różne instytucje finansowe, które proponują taką usługę, opierają się głównie na przepisach kodeksu cywilnego dotyczących umowy dożywocia. Ponieważ dochodzi na tym obszarze do wielu nadużyć i oszustw, gdzie poszkodowane są starsze osoby, nieświadome konsekwencji podpisywanych umów, stworzono projekt...

 • Dziś mało kogo stać na zakup własnej nieruchomości. Zwłaszcza za gotówkę. Dlatego wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Kredyty hipoteczne udzielane są nawet na 20 czy 30 lat. Zmienne warunki finansowe powodują czasami, że osoby, które kiedyś zdecydowały się na kredyt hipoteczny, dziś chcą sprzedać swoją nieruchomość. Czy jest to możliwe skoro nieruchomość obciążona jest hipoteką? Oczywiście, że tak. I nie jest to wcale takie trudne.

 • Nim zdecydują się Państwo na to rozwiązanie, proszę raz jeszcze zastanowić się, czy nie lepiej będzie zamienić dom na mniejsze mieszkanie. Jeśli jednak jest w dogodnej lokalizacji, nie chcą Państwo rezygnować z niego i mają siłę się nim zajmować, rzeczywiście tak zwana odwrócona hipoteka może być dobrym rozwiązaniem. Jest to bowiem nowy rodzaj kredytu, którego może udzielić bank...

 • Hipoteka odwrócona uratuje seniorów przed biedą?

  W starzejących się społeczeństwach Europy problemem staje się zapewnienie seniorom życia na materialnym poziomie niewiele różniącym się od czasu ich aktywności zawodowej. Systemy emerytalne w wielu krajach (także w Polsce) nie są w stanie udźwignąć ciężaru utrzymania rosnącej liczby uprawnionych do świadczeń. Czy odwrócona hipoteka będzie lekarstwem na te bolączki?