• Informacje na temat:

  ibex

Artykuły na temat: ibex
 • ...w listopadzie ub. roku przyniósł zmianę rządu na konserwatywny. Najważniejszy indeks giełdy w Madrycie - IBEX 35 - zniżkuje teraz o 0,28 proc. Krzysztof Mrówka...

 • W swoim wieczornym wystąpieniu Puigdemont powstrzymał się od jednoznacznej deklaracji niepodległości Choć sam kurs EUR/USD nie zareagował wyraźnie na słowa prezydenta Katalonii, to reakcja rynków obligacji i akcji jest wyraźna, np. IBEX na starcie środowej sesji idzie do góry o ponad 1,5 proc.

 • po początkowych wzrostach zostało już tylko wspomnienie. Warto zaznaczyć, że dziś świetnie radzą sobie spółki z Półwyspu Iberyjskiego. Zarówno hiszpański indeks IBEX 35 jak i portugalski PSI 20

 • W poniedziałek zwyżkom w Europie przewodziły banki, szczególnie te z hiszpańskim rodowodem. Dobre zachowanie instytucji finansowych było pokłosiem weekendowych wydarzeń na linii Hiszpania-Katalonia. W piątek parlament Katalonii ogłosił niepodległość, ale reakcja władz w Madrycie była ostra i natychmiastowa. Parlament rozwiązano i rozpisano przyśpieszone wybory (21.12).

 • Początek bieżącego tygodnia, który jest równocześnie ostatnim tygodniem tego roku rozpoczął się słabo dla globalnych inwestorów. Powodem słabej sesji jest niska płynność, taniejące surowce oraz kolejny przypływ ryzyka - ponownie z Chin.

 • Dzisiaj w cenie były dwa wydarzenia: wyniki referendum w Szkocji oraz debiut Alibaby na nowojorskiej giełdzie. Sesja w Europie przebiegała w nadzwyczaj spokojnym tempie, a z kolei Wall Street notuje coraz to nowe maksima.

 • Najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym jest decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, która ma zostać ogłoszona o godzinie 16:00. Konsensus ekonomistów przewiduje utrzymanie stopy procentowej na poziomie 0,75% natomiast według rynku OIS prawdopodobieństwo na pozostawienie stopy procentowej na niezmienionym poziomie wynosi 92,9%.

 • Na zachodnich giełdach druga spadkowa sesja. Wyniki kwartalne spółek nie zachęcają inwestorów do gry. Na rynkach nie słabną obawy o kondycję firm w regionie i o stan europejskiej gospodarki - wskazują maklerzy.

 • Dziś ciekawą sesję za sobą mają przede wszystkim inwestorzy z Azji, których optymizm spowodował zakrojone na szeroką skalę wzrosty tamtejszych indeksów. Liderem okazał się japoński Nikkei, który zakończył sesję z wynikiem +1,7 proc. i tym samym ma szansę na dziewiąty z rzędu tydzień wzrostów. Giełda w Australii ustanowiła nowe 2-letnie maksima, po tym jak tamtejszy indeks S&P/ASX wzrósł o 1 proc. Ponadto w Szanghaju zobaczyliśmy wzrosty o 0,8 proc., natomiast w Hongkongu akcje podrożały o 1,4%.