• Informacje na temat:

  iii filar emerytura

Artykuły na temat: iii filar emerytura
 • .... naszych pensji. Warto rozważyć oszczędzanie na emeryturę w III filarze (I filar to ZUS, II – OFE). Oprócz możliwości pomnażania pieniędzy daje to korzyści podatkowe. Można założyć Indywidualne Konto...

 • Polacy odłożyli 1,6 mld zł na swoje dodatkowe emerytury

  Prawie 1,6 mld zł - tyle Polacy wpłacili w 2016 r. do dobrowolnego, prywatnego III filaru emerytalnego. To o ponad 250 mln zł więcej niż rok wcześniej. Prawie 60 proc. nowych IKE i IKZE zostało otwartych w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI).

 • ...też fundusze agresywne – czyli fundusze akcji. IKE i IKZE – ostatnia szansa dla przyszłych emerytów? Pieniądze, które dobrowolnie odkładamy na emeryturę, nazywane są III filarem (I to ZUS, II – OFE). Państwo wspiera dwie formy oszczędzania w III filarze: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Możemy założyć tylko jedno IKE np. w banku...

 • Połowie Polaków grożą w przyszłości minimalne emerytury

  Dziś niespełna 1 proc. emerytów otrzymuje minimalne świadczenie. Za 60 lat może być ich nawet 50 proc. Ratunkiem przed obniżeniem poziomu życia może być samodzielne oszczędzanie, np. w ramach III filara. Trwają prace nad tym, jak zachęcić Polaków do odkładania na emeryturę, bo dziś robi to zaledwie 5 proc. dorosłych.

 • Dłuższy macierzyński i emerytura małżeńska

  ...generalne obniżenie świadczeń z II filara. Podmioty zajmujące się wypłatami mogą obawiać się, że do nich będzie trafiać dużo kobiet, które żyją dłużej i mają zazwyczaj mniej pieniędzy na kontach emerytalnych. Kalkulując to ryzyko, zaoferują niższe świadczenia. ■ Co z drugą, niezwykle ważną, ustawą o emeryturach pomostowych? - Od 2009 roku muszą ruszyć wypłaty emerytur przeznaczonych dla osób...

 • Wyższe emerytury nie dla urzędników. Trzeci filar Morawieckiego tylko dla sektora prywatnego

  To miała być wielka, porządna i kompleksowa reforma. Tymczasem pomysły ministra Morawieckiego nie obejmują m.in. nauczycieli, policjantów i wojskowych.

 • Uderzyć podwyżką podatków w przyszłych emerytów

  Ponad milion ludzi straci na Słowacji po 80 euro rocznie lub więcej. Tylko dlatego, że kiedyś zaufali państwu, odkładali pieniądze na emeryturę w III filarze. Teraz minister finansów Ivan Mikloš chce zabrać możliwość odpisywania od podatku składki. Zmiana ma być wprowadzona od przyszłego roku. Jest w rzeczywistości podwyżką podatków.

 • Czego nam nie mówią o emeryturach

  Powinniśmy płacić większą składkę na ubezpieczenie. Trzeba się ubezpieczać indywidualnie w kolejnych filarach. To wszystko już znamy. Kiedy zaczniemy na poważnie rozmawiać o przyszłości naszych emerytur?

 • Do pani Moniki zadzwoniła teleankieterka podając się za pracownika Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Poprosiła po podanie różnych danych do wypełnienia ankiety dotyczącej dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego (tzw. III filaru). Pani Monika bardzo zdziwiła się, dlaczego urzędnicy interesują się jej oszczędzaniem na emeryturę. Gdy w tej sprawie zadzwoniła do UOKiK, dowiedziała...

 • Wyższe zarobki teraz, niższa emerytura w przyszłości - realny scenariusz dla osób wykonujących wolne zawody

  grupie wynika, że aż połowa tego typu profesjonalistów w Polsce nie odkłada na emeryturę poza obowiązkowym systemem. Ci, którzy gromadzą oszczędności na ten cel, najchętniej wybierają III filar.