• Informacje na temat:

  ike czy ikze co lepsze

Artykuły na temat: ike czy ikze co lepsze
 • IKE czy IKZE - co się bardziej opłaca?

  W przyszłości emerytury z publicznego systemu będą bardzo niskie. Ktoś, kto będzie zarabiał np. 3000 zł, dostanie świadczenie wynoszące ok. 1000 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że wpłacając 300 zł miesięcznie na IKE czy IKZE po 30 latach możemy zgromadzić ok. 208 tys. zł. Będzie to aż o 100 tys. zł więcej niż gdybyśmy odkładali gotówkę czy trzymali pieniądze nieoprocentowanym koncie i o 26 tys

 • Czy PPK uderzą w IKE i IKZE?

  Od lipca ruszy PPK, czyli nowy program oszczędzania na dodatkową emeryturę. Zdaniem ekspertów, program będzie uzupełniał się z IKZE i IKE, choć może ograniczyć liczbę osób wpłacających do istniejących produktów trzeciofilarowych.

 • Najlepszy prezent na dzień kobiet - IKE lub IKZE?

  Ósmego marca zwykle obdarowujemy panie tulipanami. Expander radzi, aby w tym roku kobietom dać jeszcze jeden upominek, za który podziękują nam zapewne dopiero po wielu latach.

 • Ulgi podatkowe nie przekonały Polaków

  Oszczędzanie na przyszłą emeryturę nadal nie jest w Polsce popularne.IKE i IKZE wciąż nie zdobyły naszego zaufania choć zachęcają do nich ulgi podatkowe. Zdaniem analityków najwyższy czas by pomyśleć o pewnej powszechności programów emerytalnych rozumianych jako przymus zakładania i umożliwiania pracownikom oszczędzania w takich rozwiązaniach.

 • Niewielu Polaków odkłada dodatkowe pieniądze na emeryturę. Mimo że IKE i IKZE to sposób na inwestycje z ulgą podatkową

  Polacy niechętnie odkładają dodatkowe pieniądze na emeryturę. Większość służących temu celowi kont w programach emerytalnych była w zeszłym roku nieaktywna. To oznacza, że nie wpłacano tam dodatkowych środków. I to mimo że zyski z tych inwestycji w przeciwieństwie do pozostałych produktów są do określonego limitu nieopodatkowane lub opodatkowane ryczałtowo. Jedynym minusem jest to, że na te zyski trzeba będzie poczekać.

 • Śmieciowe umowy nie muszą oznaczać śmieciowych emerytur

  Blisko co trzeci Polak pracuje na umowach cywilnoprawnych, czyli tzw. "śmieciówkach". Problem ten dotyczy w szczególności grupy wiekowej 15-24, w której na takich warunkach zatrudnionych jest aż 71,2(...) miejscu pod względem liczby osób pracujących na "śmieciówkach". Co to oznacza dla naszych przyszłych emerytur? Czy młodzi Polacy mają w ogóle szansę na godziwą i bezpieczną przyszłość?

 • Przeniesienie OFE na IKE to jeszcze nie koniec zmian emerytalnych

  Paweł Borys, prezes PFR: - Do ukończenia budowy całościowego systemu emerytalnego trzeba jeszcze stworzyć system rent dożywotnich, tak by je wprowadzić możliwie tanio. Mamy na to pomysł.

 • Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą ponad 11 milionów osób

  Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie od początku 2019 r. i obejmą ponad 11 mln osób. Jak wynika z ustawy, łączne wpływy oszczędności na rynek kapitałowy z tytułu PPK szacowane są na 6 mld zł w 2019 roku, 12 mld zł rok później i 15 mld zł rocznie w kolejnych latach, przy założeniu minimalnej składki na poziomie 3,5 proc. wynagrodzenia.

 • Rząd chce zachęcić Polaków do odkładania na emerytury

  Rząd planuje reformę emerytalną, która zakłada zlikwidowanie OFE i przeniesienie zgromadzonych w nich środków do III filaru oraz utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, aby zachęcić Polaków do oszczędzania. Na powitanie udziału w nowym systemie każdy pracownik dostanie 250 złotych!

 • Emerytury: Korzystanie z wzorców innych krajów nie wystarczy

  Korzystanie z wzorców innych krajów nie wystarczy dla powodzenia zmian w polskim systemie emerytalnym. Konieczne jest wzmocnienie zaufania do systemu, lepsze zachęty do oszczędzania, przejrzysty, tani i łatwo dostępny produkt emerytalny oraz nowe możliwości inwestycyjne.