• Informacje na temat:

  ile gazu importuje polska z rosji

Artykuły na temat: ile gazu importuje polska z rosji
 • Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Polski przemysł wydobywczy ma coraz więcej problemów. Importerzy taniego węgla ze wschodu - głównie z Rosji i z Chin - stają się poważną konkurencją dla krajowych kopalń. Górnicy zapowiadają kolejne protesty przeciwko sprowadzaniu węgla z zagranicy.

 • Korytarz Norweski może się opłacać. Są pierwsze założenia

  10 mld m sześc. gazu rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile Polska importuje z Rosji, sprawi, że projekt gazociągu z Norwegii może się opłacać wszystkim partnerom.

 • Polskie kopalnie nie dają rady. Rosja łata nam węglową dziurę

  Polskie kopalnie nie są w stanie pokryć zapotrzebowania, więc nawet kontrolowane przez państwo PGE i Tauron wykorzystują już wschodni surowiec - ustalił "DGP".

 • Gdzie są granice wzrostu świata paliw kopalnych

  Dlaczego "rewolucja łupkowa" stała się tak głośna? Przez kilka ostatnich pokoleń świat doświadczył bezprecedensowego wzrostu gospodarczego, zasilanego energią z tanich i łatwo dostępnych paliw kopalnych. W USA są one łagodzone przez zasadę, zgodnie z którą właściciel gruntu jest też właścicielem praw do leżących pod nim złóż. W Polsce i Europie właściciel gruntu nie ma żadnych korzyścI.

 • "Sieci": Gazowy walkower

  Tygodnik "Sieci" opisał kulisy podpisania w 2010 r. niekorzystnej dla Polski umowy gazowej; dotarł do niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL.

 • Coraz lepsze perspektywy przed LNG w Polsce

  Dobre perspektywy rozwoju rynku skroplonego gazu ziemnego. Sprzyja mu nie tylko rosnąca konsumpcja błękitnego surowca w Polsce, lecz także coraz większe wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie drogowym i morskim. Dużą rolę w pobudzaniu tego rynku będzie mieć terminal w Świnoujściu.

 • Wraca idea gazowego łącznika ze Skandynawią

  Norweski gaz może być elementem bezpieczeństwa i kartą przetargową przy zakupach surowca z Rosji. PGNiG wraca do pomysłu budowy gazowego połączenia między Polską a Skandynawią.

 • Drożejące surowce, jak węgiel czy gaz, coraz bardziej szkodzą polskiej gospodarce. Pod tą presją znalazła się w I półroczu Grupa Azoty, która zużywa prawie 12 proc. gazu spalanego rocznie w Polsce. Jej zyski spadły i dlatego niewykluczone, że będzie musiała w tym roku ograniczyć program inwestycyjny.

 • Nowa szansa dla węgla

  Chiny już przetwarzają na gaz i paliwa aż 200 mln ton węgla rocznie. Na takie jego zastosowanie stawiają też RPA i Japonia. Jest tylko kwestią czasu, że za ich przykładem pójdzie Polska.