• Informacje na temat:

  ile państw jest w unii

Artykuły na temat: ile państw jest w unii
 • ...internet. 2. Jeżeli chcemy przesłać pieniądze do jednego z państw Unii Europejskiej lub do Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, najlepiej jest skorzystać z przelewu SEPA. 3. Do zrealizowania przelewu SEPA wystarczy znać IBAN, czyli międzynarodowy numer konta bankowego odbiorcy (może mieć, w zależności od kraju, od 18 do 34 znaków). Opłata jest stała (zwykle kilka złotych) i nie...

 • Europa tworzy energetyczną unię. Czy to się uda?

  Komisja Europejska położyła na stole koncepcję unii energetycznej. W dużej mierze to suma znanych inicjatyw ubrana w nowe szaty. Ich ostateczny los rozstrzygnie się zapewne za kilka miesięcy.Projekt ten doprowadzi do połączenia 28 rynków energii w jedną unię energetyczną.

 • ...granicami kraju, ale na terenie Unii Europejskiej. Wizytę u specjalisty, badanie USG lub leczenie np. zaćmy można przeprowadzić w innym kraju UE i nie będzie potrzebna na to zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia. Przepisy wprowadzają prostą zasadę: leczysz się, gdzie chcesz, a potem Twój ubezpieczyciel zwraca tyle, ile by za zapłacił w Polsce. Niektóre świadczenia są objęte wykazem i podlegają...

 • Komu i ile winna jest Grecja?

  Trzeba rozróżnić zadłużenie greckiego rządu (zaciągnięte zarówno u własnych obywateli jak i za granicą) od zadłużenia zagranicznego Grecji (czyli długi zaciągnięte przez grecki rząd, bank centralny,firmy i obywateli za granicą).

 • RAPORT RMF: Ile płacą na Zachodzie?

  ...tabela pozwala ocenić, jaki jest ogólny poziom nominalnych płac w poszczególnych krajach. Jak widać, w większości bogatszych państw zachodniej Europy są one wyższe niż w Polsce ponad 3 razy. Większość(...) godzin, podczas gdy np. w Niemczech, Holandii czy Danii ok. 1400. Największy problem przy porównaniu płac związany jest jednak z siłą nabywczą, czyli poziomem cen w danym kraju. Ponieważ ceny...

 • Ile Europejczycy wydają na alkohol? Polacy w unijnej czołówce

  W 2016 r. gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej przeznaczyły na napoje alkoholowe 1,6 proc. swoich całkowitych wydatków. Oznacza to łączne wydatki w wysokości prawie 130 mld euro, co odpowiada 0,9 proc. PKB UE. Przeciętny Europejczyk na zakup alkoholu w ubiegłym roku wydał więc ponad 250 euro.

 • Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

  ...jest ona ustalana przez Komisję Trójstronną, w której skład wchodzi rząd, pracodawcy i związki zawodowe. Zgodnie z obowiązującą ustawą, co roku wynagrodzenie minimalne powinno być powiększone o wartość(...) minimalna w Polsce podnoszona jest zgodnie z powyższą zasadą.

 • Ile kosztowałby Brexit?

  Brexit byłby negatywny dla polskiej gospodarki, kosztując ją potencjalnie do 1% PKB w pierwszym roku po Brexicie: niższy popyt na towary z Polski (do 0,5pp), mniejszy eksport usług (0,1-0,2pp), potencjalne cła (do 0,1pp), mniejszy budżet UE (do 0,1pp) oraz mniejsze przekazy pieniężne do Polski (do 0,1pp, patrz wykres dnia).

 • Jak państwa Unii radzą sobie z bezrobociem?

  Wiele sposobów radzenia sobie z problemem bezrobocia przynosi efekty niezależnie od innych czynników. Podstawową kwestią jest wypracowanie metod, które nie będą traktować bezrobotnych jako grupy(...) bezrobotnych daje współpraca instytucji publicznych oraz podmiotów zewnętrznych. Joanna Szwed Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki...

 • Już za rok Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską

  , szef zespołu ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie z Franklin Templeton Fixed Income Group, tłumaczą, dlaczego zapewnienie możliwości dalszego świadczenia usług finansowych w UE jest tak istotne i jak państwa członkowskie UE mogą wykorzystać ten okres przejściowy do realizacji własnych planów.