• Informacje na temat:

  ile wynosi budżet polski w 2015

Artykuły na temat: ile wynosi budżet polski w 2015
 • Tak wygląda rynek pracy więźniów w Polsce. Kto ich zatrudnia i ile zarabiają?

  ...3150 zł miesięcznie - tyle kosztuje utrzymanie więźnia w Polsce. Kwota ta ciągle rośnie, a pieniądze na ten cel płyną z naszych podatków. Blisko 70 proc. skazanych w ogóle nie pracuje, dlatego resort sprawiedliwości chce to zmienić. Jak dziś wygląda praca więźniów, ile zarabiają i jakie mają szanse na zatrudnienie po wyjściu na wolność?

 • Ile kosztowałby Brexit?

  Brexit byłby negatywny dla polskiej gospodarki, kosztując ją potencjalnie do 1% PKB w pierwszym roku po Brexicie: niższy popyt na towary z Polski (do 0,5pp), mniejszy eksport usług (0,1-0,2pp), potencjalne cła (do 0,1pp), mniejszy budżet UE (do 0,1pp) oraz mniejsze przekazy pieniężne do Polski (do 0,1pp, patrz wykres dnia).

 • Polska to nie jest kraj dla... Polaków

  ...wyjeżdżają całe rodziny. O ile emigracja wahadłowa jest korzystna, bo wiąże się np. z dużymi transferami gotówki do Polski, o tyle teraz te przepływy pieniężne radykalnie się zmniejszają. Po prostu ci(...) nas prawie dwa razy więcej) oraz Holandię (109 tys.). Właśnie udało nam się pobić rekord. Główny Urząd Statystyczny podał, że "w końcu 2014 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,32 mln...

 • Budżet 2016 r. się nie dopina? Minister uspokaja, agencje ratingowe straszą

  Po 1989 roku nie było ani jednego roku, w którym nasze finanse publiczne nie notowałyby deficytu. W 2016 roku to się nie zmieni. Sejm uchwalił budżet na br. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Będzie to mieć wpływ na dług publiczny Polski, który wynosi już ponad 939,8 mld zł. Czy szybko wzrastające zadłużenie kraju może być w najbliższej przyszłości rzeczywiście problemem?

 • ​Pracujący biedni: Harują, ale zarabiają grosze. Jest ich w Polsce coraz więcej

  ...miesięczny dochód wynoszący 60 proc. mediany w swoim kraju. Według ostatnich danych GUS u nas ta średnia płaca wynosi 3115,11 zł, czyli ci, którzy zarabiają mniej niż 1850 zł brutto (1355 zł netto(...) facto na dużą skalę nikt ich nie bada. - Ostatnie porządne badania zrobił CBOS w 2008 r., dziś mamy 2015 r., a wciąż wszyscy na nie się powołują, bo nie ma innych - zżyma się naukowiec. Tak jak gdyby...

 • Sejm: Posłowie przyjęli budżet na 2015 rok

  Sejm uchwalił budżet na 2015 rok. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w środę wieczorem. Zgodnie z budżetem, deficyt ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Przyjęto kilka poprawek, w tym - nieoczekiwanie - dot. przekazania 30 mln zł na Polską Agencję Kosmiczną oraz 16 mln zł na Muzeum Jana Pawła II.

 • Dlaczego reforma emerytalna w Polsce była konieczna?

  Włoszech podniesiony do 64 lat, w 2015 do 65 lat, a w 2018 wynosić będzie już 66 lat. Docelowo wartości zostaną zrównane i wszyscy Włosi będą pracować aż do 70. roku życia. Czytaj raport specjalny(...) i kobiet. Nowy wiek ma wynosić - tak jak w przypadku Polski - 67 lat. Konieczność podwyższenia wieku emerytalnego dostrzeżono w Finlandii. Obecnie na emeryturę można tam przejść już w wieku 63 lat...

 • ROR: Ile pieniędzy "śpi" zamiast pracować?

  Według najnowszych danych NBP na koniec listopada 2015 r. wartość depozytów detalicznych w Polsce po raz pierwszy w historii przekroczyła 600 mld zł. Z tej kwoty 306,5 mld zł było zdeponowanych na oprocentowanych lokatach terminowych.

 • Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Problemy kadrowe związane z kształceniem niedostatecznej liczby lekarzy potęguje emigracja. Pojawiają się więc pomysły, jak powstrzymać ich wyjazdy z Polski. Jeden z nich po raz kolejny zgłosił niedawno wicepremier Jarosław Gowin. Ministerstwo Zdrowia powiedziało "nie", ale prowadzi dalsze analizy.

 • Oto największe wyzwania dla nowego rządu

  Demografia, migracje, utrzymanie finansowej wiarygodności Polski za granicą czy konieczność przestawienia polskiej gospodarki na innowacyjne tory - oto problemy, z którymi musi się zmierzyć nowy rząd. Niektóre z nich zadecydują o losach Polski na dziesięciolecia.