• Informacje na temat:

  ile wynosi globalny pkb

Artykuły na temat: ile wynosi globalny pkb
 • Solska: Niemcy nie podniosą nam zarobków

  Najbardziej zdumiewająca wiadomość ostatnich tygodni. Polscy związkowcy za swój sukces uznali to, że Niemcy zażądali, aby nasze firmy transportowe operujące na terenie ich kraju musiały płacić swoim pracownikom co najmniej tyle, ile wynosi tam płaca minimalna.

 • Długa droga do globalnej wojny handlowej?

  W tej części naszego raportu omówimy zmiany w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych, które mogą dać nam wgląd w przyszłość światowego handlu i potencjalnych konsekwencji eskalacji wojny handlowej dla chińskich i amerykańskich obywateli.

 • Skutki kryzysu na greckim rynku pracy - wybrane zagadnienia

  Globalny kryzys ekonomiczny był dla Grecji katalizatorem narastających od wielu lat problemów, wynikających przede wszystkim z nieudolnie prowadzonej wewnętrznej polityki ekonomicznej.

 • Brak globalnego porozumienia groźna dla Europy

  Świat oczekuje, że paryska konferencja zaowocuje nowym porozumieniem klimatycznym; Polityka klimatyczna UE może być skuteczna jedynie w ramach globalnego porozumienia. Zdaniem ekspertów, UE odpowiada zaledwie za około 11 proc. emisji gazów cieplarnianych, przyjmują ambitny program ich redukcji.

 • Dlaczego rynek pracy w Hiszpanii nie działa

  ..., że zapaść na rynku pracy była główną przyczyną deficytu sektora finansów publicznych w Hiszpanii. O ile jeszcze w 2007 r. kraj ten notował nadwyżkę w finansach publicznych w wysokości 1,9 proc. PKB(...) przyczynami można dobrze zobrazować analizując przebieg ostatniej recesji w Hiszpanii i w Niemczech. W latach 2008 -2009 w obu tych krajach PKB skurczył się realnie o ok. 5 proc., przy czym głównym źródłem...

 • W trakcie weekendu Donald Trump ogłosił, że w batalii handlowej USA mają przewagę, zaś Pekin szybko odpowiedział, że jest gotów na trudy długotrwałej przepychanki. Tymczasem stratni mogą być wszyscy. Pogorszenie koniunktury w lipcu sygnalizowane przez indeksy PMI okazało się największe od prawie 10 lat.

 • Dyscyplina budżetowa bierze odwet na kobietach

  ...różnicy między płacami kobiet i mężczyzn, która w ubiegłym roku wynosiła 15,5 proc. na niekorzyść kobiet (dane dotyczą pracowników zatrudnionych na pełny etat). Brytyjki są również najbardziej zagrożone(...) Brytanii zatrudnienie kobiet dorównało zatrudnieniu mężczyzn, PKB Zjednoczonego Królestwa wzrósłby o ok. 8 proc., a z nim wzrosłyby również wpływy z podatków (analogiczne wyrównanie sytuacji...

 • Komu i ile winna jest Grecja?

  Trzeba rozróżnić zadłużenie greckiego rządu (zaciągnięte zarówno u własnych obywateli jak i za granicą) od zadłużenia zagranicznego Grecji (czyli długi zaciągnięte przez grecki rząd, bank centralny,firmy i obywateli za granicą).

 • Ile oszczędzamy na taniej ropie? Nawet 1400 zł rocznie

  Trzy lata temu ropa Brent kosztowała ok. 110 dol. za baryłkę. Obecnie jest niemal o 60 proc. tańsza. Efekt? Właściciele diesli tylko w zeszłym roku na paliwie zaoszczędzili ponad 1400 złotych, samochodów napędzanych popularną "95" prawie 1,1 tys. zł.

 • Czy Polska spełni warunki premiera do przyjęcia euro?

  W debacie publicznej cyklicznie pojawiają się spekulacje i dyskusje dotyczące wejścia Polski do strefy euro. Premier Morawiecki zasugerował niedawno, że przyjęcie wspólnej waluty będzie rozważane, m.in. gdy zaobserwujemy istotny wzrost wydajności pracy w Polsce.