• Informacje na temat:

  ile wynosi globalny pkb

Artykuły na temat: ile wynosi globalny pkb
 • Solska: Niemcy nie podniosą nam zarobków

  Najbardziej zdumiewająca wiadomość ostatnich tygodni. Polscy związkowcy za swój sukces uznali to, że Niemcy zażądali, aby nasze firmy transportowe operujące na terenie ich kraju musiały płacić swoim pracownikom co najmniej tyle, ile wynosi tam płaca minimalna.

 • Brak globalnego porozumienia groźna dla Europy

  Świat oczekuje, że paryska konferencja zaowocuje nowym porozumieniem klimatycznym; Polityka klimatyczna UE może być skuteczna jedynie w ramach globalnego porozumienia. Zdaniem ekspertów, UE odpowiada zaledwie za około 11 proc. emisji gazów cieplarnianych, przyjmują ambitny program ich redukcji.

 • Skutki kryzysu na greckim rynku pracy - wybrane zagadnienia

  Globalny kryzys ekonomiczny był dla Grecji katalizatorem narastających od wielu lat problemów, wynikających przede wszystkim z nieudolnie prowadzonej wewnętrznej polityki ekonomicznej.

 • Komu i ile winna jest Grecja?

  Trzeba rozróżnić zadłużenie greckiego rządu (zaciągnięte zarówno u własnych obywateli jak i za granicą) od zadłużenia zagranicznego Grecji (czyli długi zaciągnięte przez grecki rząd, bank centralny,firmy i obywateli za granicą).

 • Dlaczego rynek pracy w Hiszpanii nie działa

  ..., że zapaść na rynku pracy była główną przyczyną deficytu sektora finansów publicznych w Hiszpanii. O ile jeszcze w 2007 r. kraj ten notował nadwyżkę w finansach publicznych w wysokości 1,9 proc. PKB(...) przyczynami można dobrze zobrazować analizując przebieg ostatniej recesji w Hiszpanii i w Niemczech. W latach 2008 -2009 w obu tych krajach PKB skurczył się realnie o ok. 5 proc., przy czym głównym źródłem...

 • Ile oszczędzamy na taniej ropie? Nawet 1400 zł rocznie

  Trzy lata temu ropa Brent kosztowała ok. 110 dol. za baryłkę. Obecnie jest niemal o 60 proc. tańsza. Efekt? Właściciele diesli tylko w zeszłym roku na paliwie zaoszczędzili ponad 1400 złotych, samochodów napędzanych popularną "95" prawie 1,1 tys. zł.

 • Dyscyplina budżetowa bierze odwet na kobietach

  ...różnicy między płacami kobiet i mężczyzn, która w ubiegłym roku wynosiła 15,5 proc. na niekorzyść kobiet (dane dotyczą pracowników zatrudnionych na pełny etat). Brytyjki są również najbardziej zagrożone(...) Brytanii zatrudnienie kobiet dorównało zatrudnieniu mężczyzn, PKB Zjednoczonego Królestwa wzrósłby o ok. 8 proc., a z nim wzrosłyby również wpływy z podatków (analogiczne wyrównanie sytuacji...

 • Wtorkowy poranek (jeszcze przed godziną piątą) rozpoczyna się na poziomach bliskich linii 1,23, o ile mówimy o głównej parze walutowej, czyli eurodolarze.

 • Wiele hałasu o ropę z Bahrajnu

  W weekend świat obiegła wiadomość, że Bahrajn odkrył największe w historii kraju złoża ropy naftowej. Pojawiła się nadzieja, że będzie to kolejny etap globalnej rewolucji cenowej tego surowca. Niestety, rzeczywistość może być zdecydowanie mniej optymistyczna i kierowcy na stacjach nie poczują żadnej ulgi - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

 • Listopad okazał się zaskakująco dobrym miesiącem w polskiej gospodarce sprawiając, że tempo wzrostu PKB w ostatnim kwartale może być ponownie bliskie 5%. Dobre dane, ale też korzystne nastroje na rynkach globalnych ponownie umocniły złotego.