• Informacje na temat:

  ile wynośi pkb polski za 2015

Artykuły na temat: ile wynośi pkb polski za 2015
 • Wypadki przy pracy - ile tracą pracodawcy?

  W 2015 roku w wypadkach przy pracy zostały poszkodowane 87 622 osoby, aż 304 zmarły. W sumie pracownicy, którzy ulegli wypadkom, przebywali 3 692 574 dni na zwolnieniach lekarskich. Jak pokazują wyliczenia W&W Consulting, koszty z tym związane ponoszone przez pracodawców wynosiły średnio 15 217,42 zł lub nawet 23 071,689 zł, w zależności od formy zastępstwa. Co ważne, konsekwencje finansowe to...

 • Ile kosztowałby Brexit?

  Brexit byłby negatywny dla polskiej gospodarki, kosztując ją potencjalnie do 1% PKB w pierwszym roku po Brexicie: niższy popyt na towary z Polski (do 0,5pp), mniejszy eksport usług (0,1-0,2pp), potencjalne cła (do 0,1pp), mniejszy budżet UE (do 0,1pp) oraz mniejsze przekazy pieniężne do Polski (do 0,1pp, patrz wykres dnia).

 • Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

  ...prognozowanej inflacji oraz 2/3 tempa wzrostu PKB. Zasada ta ma być stosowana do czasu, gdy stawka minimalna osiągnie 50 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jednak nie zawsze płaca...

 • Fitch obniża prognozy wzrostu dla Polski

  Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski z trzech do 2,7 procent rok do roku. Obniżyła też szacunki wzrostu PKB na przyszły rok z 3,2 do trzech procent i na rok 2018 z 3,3 do 3,2 procent.

 • Solska: Niemcy nie podniosą nam zarobków

  Najbardziej zdumiewająca wiadomość ostatnich tygodni. Polscy związkowcy za swój sukces uznali to, że Niemcy zażądali, aby nasze firmy transportowe operujące na terenie ich kraju musiały płacić swoim pracownikom co najmniej tyle, ile wynosi tam płaca minimalna.

 • Ile oszczędzamy na taniej ropie? Nawet 1400 zł rocznie

  Trzy lata temu ropa Brent kosztowała ok. 110 dol. za baryłkę. Obecnie jest niemal o 60 proc. tańsza. Efekt? Właściciele diesli tylko w zeszłym roku na paliwie zaoszczędzili ponad 1400 złotych, samochodów napędzanych popularną "95" prawie 1,1 tys. zł.

 • Praca szuka pracownika

  ...oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy. W 2016 r. takich oświadczeń wydano 1,3 mln (65 proc. więcej niż w 2015 r.). Teraz aż 16 proc. polskich firm zatrudniało lub zatrudnia(...) polityków, ekonomistów czy analityków, wieszczących po wyborach w 2015 r. załamanie gospodarcze, lawinę upadłości firm, katastrofalny wzrost bezrobocia. Największe larum podniosło się po ogłoszeniu...

 • Polska gospodarka w 2016 - podsumowanie w liczbach

  - Słabszy niż przed rokiem wzrost gospodarczy, wyższe przychody przedsiębiorstw niefinansowych, najniższe od 25 lat bezrobocie, najdroższy od 14 lat dolar - to niektóre z danych charakteryzujących stan naszej gospodarki na koniec 2016 r., zebrane przez Gerda Broker.

 • Wielki mit płacy minimalnej. Jej podniesienie nie zwiększa bezrobocia

  .... Nie potwierdzają tego ani badania, ani praktyka. Można za to wskazać, że wzrost płac ma korzystny wpływ na rozwój gospodarki, o ile jest proporcjonalny do wzrostu wydajności pracy. W Polsce luka(...) elementów - tłumaczy Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. O tym, że wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych nie musi spowodować krachu na polskim...

 • Oto największe wyzwania dla nowego rządu

  Demografia, migracje, utrzymanie finansowej wiarygodności Polski za granicą czy konieczność przestawienia polskiej gospodarki na innowacyjne tory - oto problemy, z którymi musi się zmierzyć nowy rząd. Niektóre z nich zadecydują o losach Polski na dziesięciolecia.