• Informacje na temat:

  ile wynosi stopa inflacji w polsce

Artykuły na temat: ile wynosi stopa inflacji w polsce
 • Związki zawodowe: Płaca minimalna w 2014 r. powinna wynosić 1720 zł

  Płaca minimalna w 2014 r. powinna wynosić 1720 zł (obecnie wynosi 1600 zł brutto) - to wspólne stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej - podał szef FZZ Tadeusz Chwałka. Wyliczenia MPiPS mówią o poziomie 1680 zł na 2014 r.

 • Rada Polityki Pieniężnej bacznie przygląda się złotemu

  Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna w skali rocznej nadal wynosi 1,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa redyskontowa 1,75 proc.

 • W Niemczech wzrosły wynagrodzenia. O ile?

  ...będzie mniejsza, jeśli uwzględni się ogólny wzrost cen. Stopa inflacji w Niemczech wyniosła w trzecim kwartale tego roku 2,1 proc. Wyższa była jedynie sześć lat temu. Po uwzględnieniu inflacji wzrost(...) krajach związkowych wynosi około 3170 euro, a na zachodzie kraju ponad 4000 euro. Które branże górą? Najbardziej, bo o 7,2 proc., poszybowały płace w budownictwie i mieszkalnictwie, ale także w branżach...

 • Złe wieści dla kredytobiorców - wzrost stóp procentowych

  Wiele wskazuje na to, że dobre czasy dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale także osób, które chcą się kredytować, by kupić mieszkanie - kończą się. Po ponad 2 latach skończył się czas niskich cen w Polsce, czyli deflacji. Wróciła inflacja - ceny znów idą w górę, a to oznacza, że prędzej czy później w górę pójdą także stopy procentowe NBP.

 • Polsce grozi katastrofa demograficzna. Bez imigrantów wkrótce zabraknie rąk do pracy

  ...przekroczyła go o 30 proc.". Później nad Renem doświadczono bezprecedensowego boomu gospodarczego. O ile stopa bezrobocia w 1948 r. wynosiła 5,5 proc., a później wzrosła do prawie 10 proc., to już w 1962(...), że Polska jest wolna od niebezpieczeństwa niedoboru siły roboczej - według Ministerstwa Pracy na koniec sierpnia 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła w Polsce 11,7 proc. - to jednak prognozy GUS...

 • Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję odnośnie do stóp procentowych w Polsce

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu RPP. Złoty osłabił się do kluczowych walut - euro, dolara i franka.

 • Europejski kryzys zagląda do Polski

  ...równie długotrwała, a dodatkowo znacznie bardziej wyraźna. Sięgająca 11 proc. stopa bezrobocia jest wyższa niż w czasie największego nasilenia kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Dynamika PKB obniża się(...) spadać, osiągając w maju 12,6 proc. Obawy budzić może zdecydowany spadek dynamiki sprzedaży detalicznej. O ile w pierwszych miesiącach roku sięgała ona 8,9-9,9 proc., to w kolejnych wynosiła już tylko...

 • Założenia polityki pieniężnej na 2017 r.

  W 2017 r. podstawowym celem polityki pieniężnej NBP będzie utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to realizacji podstawowego celu NBP.

 • ...gwałtownie na wartości, a więc aby nie groził nam wybuch inflacji. Po drugie, NBP jest bankiem innych banków w Polsce. Oznacza to, że reguluje rozliczenia między bankami komercyjnymi i ich płynność, w tym(...) stabilnego poziomu cen. Głównym narzędziem kontroli inflacji są stopy procentowe, ustalaniem ich wysokości zajmuje się organ NBP – Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Najważniejsza z nich jest stopa...

 • Wiosną inflacja w Polsce przekroczy 2,5 proc., czyli cel inflacyjny

  Zapowiadane podwyżki cen prądu spowodują wyższą inflację. Wiosną przekroczy ona 2,5 proc. Czy należy spodziewać się, że RPP podwyższy wtedy stopy procentowe i kredyty podrożeją?