• Informacje na temat:

  indywidualne konto emerytalne

Artykuły na temat: indywidualne konto emerytalne
 • ...emerytalnej, która miała miejsce w 1999 roku jest to, że nasze składki nie trafiają do jednego „zbiorczego worka” w ZUS, tylko na nasze indywidualne konta. To tzw. I filar emerytury. W 1999 r. powstały(...) z ZUS lub sprawdzając nasze konto emerytalne wyszczególniamy w ramce obok.

 • Ledwie 824,5 tys. Polaków (ok. 5 proc. pracujących) posiadało na koniec ubiegłego roku indywidualne konto emerytalne (IKE) - wynika z informacji opublikowanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

 • Nebawem ok. 16 mln osób otrzyma z ZUS list z informacjami o stanie konta emerytalnego. Według informacji podanych przez „Rzeczypospolitą” znajdziemy tam...

 • W ciągu godzin ostateczna propozycja w sprawie OFE

  - W ciągu godzin zostanie przedstawiona ostateczna propozycja rządu w sprawie OFE. Pieniądze trafią na indywidualne konta emerytalne - zapowiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Chodzi o ok. 160 mld zł.

 • Niestety, nasza finansowa przyszłość na emeryturze wygląda źle. Z prognoz Ministerstwa Pracy wynika, że świadczenia emerytalne w najbliższych 20-30 latach będą niższe od obecnych nawet o jedną trzecią. Musimy sami zatroszczyć się o godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej. Jednym z lepszych pomysłów jest odkładanie pieniędzy na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE).

 • Pieniądze z OFE trafią na prywatne konta

  Plan zakłada przeniesienie 100 proc. aktywów, które pozostały w OFE na prywatne indywidualne konta emerytalne IKE. W maju światło dzienne ma ujrzeć projekt ustawy.

 • ...indywidualne konto oraz subkonto w ZUS. Wybór dotyczy jedynie części przyszłej składki (2,92 proc., czyli ok. 1/7 składki emerytalnej). Dotychczas zgromadzone środki w OFE będą dalej pracować na Twoim(...) jest następująco: 12,22 proc. trafia na indywidualne konto w ZUS, 4,38 proc. na indywidualne subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE. Teraz możemy zdecydować, czy chcemy, aby część naszej składki...

 • Ty decydujesz, kto odziedziczy oszczędności z kont emerytalnych

  Pieniądze, które oszczędzamy w dobrowolnych programach emerytalnych to nasze prywatne oszczędności i podlegają one dziedziczeniu. Nie ma więc zagrożenia, że w razie śmierci oszczędzającego przepadną lub trafią do wspólnego worka w ZUS. Są one tak samo traktowane jak te wpłacone na lokatę w banku czy zainwestowane w fundusz inwestycyjny. Jednocześnie mają ten walor, że dają korzyści podatkowe.

 • Składki w II filarze emerytalnym podlegają dziedziczeniu (pierwszy filar to nasze indywidualne konto w ZUS). Po zmianie ostatnich przepisów o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) możliwe są dwie sytuacje. Jednak w obu przypadkach zasady dziedziczenia składek pozostają identyczne.

 • Kto straci na obniżeniu wieku emerytalnego?

  Jeżeli dojdzie do obniżenia wieku emerytalnego, to przeciętne świadczenie pobierane np. w 2017 roku uszczupli się jedynie o kilkanaście złotych. Jednak dla emerytów w następnych latach skurczy się ono już o wiele dotkliwiej - wynika z wyliczeń Legg Mason. Jak się okazuje, na zmianach najbardziej stracą kobiety.