• Informacje na temat:

  inflacja w polsce za 2015

Artykuły na temat: inflacja w polsce za 2015
 • Wzrost płacy minimalnej w 2015 r. w Unii Europejskiej i na świecie

  Do 2015 roku większość państw (21/28) Unii Europejskiej miało ustalaną odgórnie minimalną stawkę wynagrodzenia. Od tego roku do grona państw europejskich, które wprowadziły płacę minimalną dołączyły Niemcy. Płaca minimalna w Niemczech od 1 stycznia wynosi 8,50 euro za godzinę. Oznacza to, że miesięczne minimalne zarobki osoby pracującej 168 godzin wynoszą 1488 euro. W Polsce płaca minimalna jest...

 • Narodowy Bank Polski opublikował projekcję inflacji i PKB

  Zgodnie z projekcją NBP inflacja ma rosnąć i wynieść średnio 1,5 proc. r/r w 2017 roku. Produkt Krajowy Brutto natomiast w ocenie banku centralnego w horyzoncie projekcji wyniesie 3,4 proc. Niska stopa bezrobocia przyczyni się do przyspieszenia tempa wzrostu nominalnych wynagrodzeń - podano w komunikacie.

 • Wynagrodzenia na świecie coraz wyższe. W Polsce w tym roku wzrosną o ok. 3 proc.

  Przeciętny wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 r. wyniesie 5,4 proc. - wynika z prognoz firmy doradczej Hay Group. Średnie tempo zwiększania się dochodu będzie nieco wyższe niż w ubiegłym roku, zmienią się jednak globalni liderzy wzrostu. W Polsce podwyżki przy uwzględnieniu inflacji powinny być na poziomie bliskim 3 proc.

 • Jak wygrać z inflacją?

  Wiele wskazuje na to, że rok 2019 będzie w Polsce rokiem rosnącej zauważalnie inflacji. Jak zachowają się różne aktywa inwestycyjne w warunkach wzrostu cen?

 • Wynagrodzenia w 2015 r. Wielu pracowników dostało podwyżki!

  Wielkimi krokami zbliża się nowy rok - czas podsumowań oraz postanowień. Jak 2015 rok zapisał się na rynku wynagrodzeń? Dla kogo był dobry, gdzie płace rosły najszybciej? Co przyniesie nam nadchodzący rok? Według analityków Sedlak & Sedlak , w 2015 roku wielu pracowników dostało podwyżki. Najlepiej opłacane było górnictwo i wydobycie, gdzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8 284 PLN brutto...

 • Bogaci mają niższą inflację. Jak to możliwe?

  Złe wiadomości dla osób zarabiających poniżej średniej. W styczniu inflacja w Polsce była najwyższa od czterech lat - podaje GUS. Bardziej niż ogólny wzrost cen niepokoją ceny żywności, które w porównaniu do ub. roku zwiększyły się aż o 3.3 proc. To najmocniej odczują gorzej sytuowani konsumenci - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

 • Lewiatan o płacy minimalnej w 2015 roku

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku powinien nastąpić w oparciu o ustawę z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj. na poziomie inflacji i 2/3 wzrostu PKB. W związku z tym minimalna płaca w przyszłym roku wyniosłaby 1731 zł - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • Inflacja może sięgnąć 3,5 proc., ale to wybory rozstrzygną o retoryce RPP

  Inflacja na początku 2020 r. może sięgnąć 3,5 proc., ale to wynik wyborów parlamentarnych rozstrzygnie o retoryce RPP - ocenia Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI. Jego zdaniem, skłonność Rady do podwyżek wzrośnie, jeśli PiS straci władzę, a prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niedoszacowane przez rynek.

 • Prognozy europejskich pensji - 2015 rok pod znakiem wzrostu

  ...procesów gospodarczych, szczególnie tych długoterminowych, jest obarczone ogromnym ryzykiem. Jednak przy stałym trendzie, jaki panuje od 2009 roku można spodziewać się, że w 2015 roku we wszystkich krajach...

 • Wzrost PKB w 2015 r. wyniesie 3,4 proc., a w 2016 r. - 3,8 proc.

  W tym roku polski PKB wzrośnie o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,8 proc.; bezrobocie w tym roku ma wynieść 8,2 proc., a w 2016 r. - 7,6 proc.; deflacja w 2015 r. ma wynieść 0,2 proc. - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd "Program konwergencji. Aktualizacja 2015".