• Informacje na temat:

  instytucje pomocy społecznej ich zadania i zasady funkcjonowania

Artykuły na temat: instytucje pomocy społecznej ich zadania i zasady funkcjonowania
 • OPZZ broni Społecznej Inspekcji Pracy

  Konfederacja Pracodawców chce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał ustawę o Społecznej Inspekcji Pracy. Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Lewiatan nie rozumie istoty działania społecznych inspektorów, a zarzuty pracodawców są kompletnie bezpodstawne.

 • Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie tuż-tuż

  Nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadza nową kategorię pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Darmowa pomoc będzie udzielana każdemu, kto złoży oświadczenie, że nie stać go na pomoc rynkową. Pomocy natomiast nie otrzyma osoba prowadząca działalność gospodarczą.

 • Ile kosztują nas wynagrodzenia w instytucjach finansowanych ze środków publicznych?

  Polska nie należy niestety do krajów, które mogłyby się pochwalić nadwyżkami budżetowymi. Corocznie problemem naszym nie jest to jak uniknąć dziury budżetowej, ale co zrobić, aby się nie powiększała i z jakich środków ją sfinansować. W tym kontekście szczególnie drażliwym problemem jest zasadność i efektywność wydawanych przez nasze państwo pieniędzy.

 • Podatek bankowy obowiązuje w wielu krajach, m.in. Wielkiej Brytanii czy Niemczech. W Polsce powinien jednak służyć nie tylko zwiększaniu wpływów do budżetu, ale także ograniczeniu ryzykownych zachowań banków - mówi PAP ekonomistka, doradca podatkowy Agnieszka Zasikowska.

 • Z małej idei duży deszcz

  ...socjalnych. Uproszczenie systemu pomocy społecznej pozwoliłoby na zmniejszenie armii urzędników potrzebnych do jej obsługi. Nie czy, ale kiedy Rozmawiając o tak fundamentalnych zmianach w funkcjonowaniu(...) miesiąca należy ich zebrać jeszcze 875 tys. (w sumie milion). Określony próg ważności został dotychczas osiągnięty w dwóch krajach członkowskich: Słowenii i Chorwacji. Żeby inicjatywa była ważna, musi...

 • Zadłużeni przedsiębiorcy szukający sposobu na przeprowadzenie oddłużenia w pierwszej kolejności pomocy mogą szukać... u własnych wierzycieli. To główny wniosek płynący z ustawowego celu postępowania restrukturyzacyjnego. Prawo restrukturyzacyjne wprowadziło wiele instytucji prawnych służących uzyskaniu porozumienia dłużnika z wierzycielami co do sposobu oddłużenia. Jedną z takich instytucji jest

 • Kto się dokształci, ten popracuje

  ...z Funduszu Pracy, na który co miesiąc składają się pracodawcy (2,45 proc. funduszu płac). Za pieniądze z ich składek będą organizowane kursy i szkolenia pracowników. O kierunku podnoszenia kwalifikacji(...) specjalnego funduszu. Dziennki Gazeta Prawna: Czy już zdiagnozował pan bolączki funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia? - Kluczowym problemem jest wiązanie ubezpieczenia zdrowotnego ze...

 • Nie można popełnić błędu

  Polityka fiskalna, pieniężna oraz nadzór ostrożnościowy powinny stanowić zwarty system polityk oddziałujących na gospodarkę realną, przy uwzględnieniu wzajemnych sprzężeń i interakcji. Dlatego potrzebna jest możliwie ścisła koordynacja tych polityk, nigdzie nie można popełnić błędu - mówi Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

 • Państwo nie lubi przegranych

  Przez lata żyją w spirali zadłużenia, z której nie potrafią się wydostać - dla takich ludzi upadłość konsumencka miała być sposobem na zdjęcie z szyi zaciskającej się pętli. Jednak dziś wielu żałuje, że postanowiło oficjalnie zbankrutować.

 • Rola PARP we wdrażaniu funduszy unijnych (odcinek 1.)

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości była, jest i przez najbliższe lata pozostanie instytucją polskiego państwa, którą zadaniem jest dysponowanie pieniędzmi z Unii Europejskiej przeznaczonymi na rozwój polskiej gospodarki. W tekście opisuję skomplikowane mechanizmy zarządzania środkami z Brukseli przez PARP.