• Informacje na temat:

  izrael i palestyna

Artykuły na temat: izrael i palestyna
 • Azari: Izraelski biznes widzi w Polsce szansę

  Już w czerwcu br. może dojść do spotkania premierów Polski i Izraela. - Mam nadzieję, że tak się stanie - mówi Interii Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

 • Od początku roku kurs poszedł w górę o prawie 9 proc. Wzrostowa tendencja zakończyła się jednak w marcu, niemal jednocześnie z aneksją Krymu przez Rosję. Choć od tego czasu konflikt rosyjsko-ukraiński nie tylko nie wygasł, ale wręcz nabrał globalnego wymiaru, przynajmniej w aspekcie gospodarczym, a napięć politycznych i militarnych nie brakuje także w innych regionach świata, notowania kruszcu zachowują się tak, jakby nic się nie działo.

 • 90 lat Pekao: Bank dla wychodźstwa i kraju

  Skoncentrowanie oszczędności polskiej emigracji i zorganizowanie oraz usprawnienie ruchu przekazowego wychodźstwa z kraju i do kraju - taki cel postawiony został bankowej spółce akcyjnej Polska Kasa Opieki.

 • Poniedziałkowa sesja na międzynarodowym rynku eurodolara była bardzo nerwowa. Dolar stracił względem euro po tym jak znacznej eskalacji uległ konflikt na linii Izrael-Palestyna.

 • Własny gaz szansą dla krajów Bliskiego Wschodu

  Morskie odkrycia złóż gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego mogą zmienić energetyczny obraz Bliskiego Wschodu. Przeszkodzić temu jednak mogą konflikty - wojna w Syrii oraz spory polityczne pomiędzy Autonomią Palestyńską i Izraelem oraz Cyprem i Turcją.

 • Raport: Palestyńską gospodarkę uzdrowi pokój

  Autorzy opublikowanych w ciągu ostatniego tygodnia trzech raportów - Międzynarodowego Funduszu Walutowego, palestyńskich władz i Specjalnego Koordynatora ONZ - dochodzą do wspólnego wniosku: palestyńską gospodarkę uzdrowi tylko sukces rozmów pokojowych.

 • W reakcji na trwające od kilku dni protesty społeczne na Zachodnim Brzegu Jordanu palestyński premier Salam Fajad zapowiedział we wtorek obniżkę podatku VAT i cen paliw. Jednocześnie potępił ataki na budynki publiczne podczas demonstracji przeciwko drożyźnie.

 • Spadki na giełdach w USA, rosną obawy o Ukrainę i Izrael

  Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów. Słabsze nastroje na rynku to efekt wydarzeń na Ukrainie oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie.

 • Ryni finansowe znalazły się pod presją wybuchu wojny w Izraelu. Oznacza to zakłócenia w dostawach ropy naftowej, a to wzrost inflacji determinujac spadki cen akcji na giełdach światowych.

 • Po ogłoszeniu przez Saddama Husseina, że Irak w proteście przeciw sytuacji w Palestynie na miesiąc wstrzymał eksport ropy naftowej, ceny tego surowca na giełdzie w Londynie skoczyły o 5,5%, do 27,43 USD za baryłkę. Od połowy lutego, czyli od czasu, gdy ropa zaczęła drożeć, wzrost jej cen wyniósł grubo ponad 35%.