• Informacje na temat:

  jak obliczane sa emerytury kobiet w 2014 r

Artykuły na temat: jak obliczane sa emerytury kobiet w 2014 r
 • Świadczenie pełne, pomostowe czy częściowe? Sprawdź, kiedy i do jakiego rodzaju emerytury będziesz miała prawo i co może mieć wpływ na jej wysokość.

 • Przyszłe renty znacząco wyższe niż emerytury - to skutek rozbieżności pomiędzy sposobem obliczania wysokości świadczeń w obu systemach

  Wprowadzenie systemu zdefiniowanej składki w miejsce dotychczasowej formuły wyliczania rent wpłynęłoby pozytywnie na wynik funduszu rentowego i tym samym na finanse publiczne, choć wiązałoby się ze spadkiem wysokości świadczeń.

 • Nieznajomość prawa szkodzi. Po pierwsze dlatego, że jeśli popełnimy jakiś błąd, nie możemy potem tłumaczyć się niewiedzą i na tej podstawie próbować unikać odpowiedzialności. Po drugie – i to zdarza(...) przecież wszyscy wyrzucamy śmieci), jakie unijne regulacje zaczynają obowiązywać także w Polsce, albo co zrobić, by uniknąć niektórych opłat, które do tej pory były obowiązkowe (np. opłaty legalizacyjnej za...

 • Niektórzy nauczyciele mogą liczyć na świadczenie kompensacyjne

  Nauczyciele mogą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Otrzymają je, jeśli spełnią warunek dotyczący ogólnego stażu, w tym pracy nauczycielskiej, osiągną określony wiek i rozwiążą stosunek pracy. Wysokość świadczenia obliczana jest na nowych zasadach. Obecnie świadczenie kompensacyjne wynosi średnio blisko 2 tys. zł brutto, pobiera je ponad 5 tys. nauczycieli.

 • Emeryci szykują się na wojnę z ZUS

  Koniec z obniżaniem świadczeń osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny do końca grudnia 2012 r.? To możliwe, po stronie ubezpieczonych stanęli bowiem sędziowie.

 • Już za niecały miesiąc w życie wejdzie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Od 1 października świadczenie mogą otrzymać kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni po 65. roku życia - łącznie około 330 tys. kolejnych uprawnionych osób .

 • 70 proc. emerytów dostanie mniej

  Mimo zastrzeżeń senatora Jana Rulewskiego (PO), Senat bez poprawek przyjął w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy spowodują, iż ok. 70 proc. rencistów od nowego roku będzie miało obniżone świadczenia.

 • Wiek emerytalny: Jak to rozwiązują w Europie?

  Nie tylko w Polsce dokonuje się zmian w systemie emerytalnym. W większości krajów europejskich podejmowane są działania mające na celu wydłużanie wieku emerytalnego i ewentualnie zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet.

 • Rządowy projekt przewidujący podwyższenie w Polsce wieku emerytalnego trafi wkrótce do konsultacji. W krajach europejskich widać wyraźną tendencję do jego wydłużania. W lutym Komisja Europejska ma przyjąć i opublikować tzw. białą księgę w sprawie emerytur.

 • OFE - emeryt zyska 1 procent?

  Wojna o przyszłe emerytury z Otwartych Funduszy Emerytalnych trwa. Osoby przechodzące na emeryturę w latach 2010-2020 nie zauważą jeszcze pozytywnych zmian, a korzyści z nich wynikające - ok. 3 zł miesięcznie więcej - mogą wystąpić dopiero za 20-30 lat.