• Informacje na temat:

  jak zostać rolnikiem

Artykuły na temat: jak zostać rolnikiem
 • Jestem rolnikiem. Z rodziną mieszkam w gospodarstwie rodziców. Po ich śmierci chciałem z siostrami załatwić sprawy własnościowe, ale nie było dokumentów tylko kwity za opłacane podatki. Co robić? Robert W., woj. podlaskie...

 • Grunty last minute: Od 2016 r. zakup ziemi nie przez rolników będzie niemożliwy?

  "Ostatnia szansa na zakup działki", "zakup siedliska last second" - od takich reklam roi się na portalach ogłoszeniowych. Z nadejściem nowego roku nabycie gruntu rolnego będzie zdecydowanie trudniejsze.

 • ...ważne – dodatkowe zarobki nie muszą być rozliczane w systemie miesięcznym. Jak wyjaśnia „Rzeczpospolita” limit dotyczy przeciętnego przychodu rolnika, liczonego w skali całego roku. Nic nie stoi...

 • UE Ponad 36 milionów euro dla polskich rolników

  Polscy rolnicy otrzymają zwrot pieniędzy z Komisji Europejskiej w wysokości ponad 36 milionów euro. Chodzi o niewykorzystane środki wygospodarowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało dziś opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym.

 • ...wymagania higieniczno-sanitarne – takie jak w zakładach przemysłowych. Dzięki nowym przepisom o rolniczym handlu detalicznym od tego roku to się zmieniło. Zostały już ogłoszone rozporządzenia wykonawcze niezbędne do rejestracji rolniczego handlu detalicznego. Mówią one m.in. o tym, ile i jakich produktów może sprzedać rolnik, by skorzystać z ryczałtu – rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju...

 • Żywioły uderzyły w rolników! Straty będą duże

  Pogoda nie rozpieszcza rolników. Skutki wiosennej suszy i letnich opadów może odczuć cała gospodarka. - W tej chwili największe zagrożenie jest dla pszenżyt - one już powinny być zbierane. W drugiej kolejności są rzepaki. Opady sprzyjają jedynie plantatorom kukurydzy i ziemniaków, a także hodowcom bydła.

 • Wiadomo już, jak będą wyglądać dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa w 2017 roku. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany.

 • Polska będzie musiała zapłacić ok. 660 mln zł kary za przekroczenie w roku 2014/2015 kwoty mlecznej. Będą ją musieli zapłacić rolnicy, którzy wyprodukowali mleko ponad swój limit. Możliwe jest rozłożenie kary na trzy raty.

 • Jeśli jesteś właścicielem ziemi rolnej, sprawdź, co nowego czeka Cię w najbliższym czasie – zaszły duże zmiany. Dowiedz się również, jakie masz prawa, będąc posiadaczem działki na terenie ROD. Tu też obowiązują inne zasady, ustanowione w 2014 i 15 roku.

 • Nowe przepisy o prawie wodnym uciążliwe i kosztowne dla rolników

  Podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowe Prawo wodne oznacza dla rolników dodatkowe uciążliwości i koszty - ocenia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wprowadza ono opłaty za pobór wody, które obejmą też rolników i hodowców ryb, a także nowe regulacje dotyczące ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych.