• Informacje na temat:

  jaki jest podatek od darowizny działki

Artykuły na temat: jaki jest podatek od darowizny działki
 • ...podatku? Muszą w ciągu miesiąca od otrzymania darowizny złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-3, czyli „Zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych”. Fiskus sam wyliczy podatek i powiadomi(...) do urzędu skarbowego. To jednak nie oznacza, że zapłacimy podatek. ❱ Najbliższa rodzina może bowiem skorzystać z ulgi od spadków i darowizn. Do kręgu osób, które mają takie przywileje należą...

 • Jakie mogą być skutki podatkowe służebności gruntowej, a jakie służebności osobistej?

  Kiedy mamy do czynienia ze służebnością gruntową, a kiedy z osobistą? Jakie skutki podatkowe może generować zarządzenie na danej działce służebności gruntowej, a jakie służebności osobistej w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o PIT?

 • Gdy chcemy przenieść swoje prawo własności na kogoś innego, powinniśmy spisać z nim umowę darowizny. Prawnik Przemysław Gronowski podpowiada, jak ją zawrzeć, z jakimi kosztami to się wiąże, i w jakich wypadkach jesteśmy zwolnieni od podatku.

 • W jakich okolicznościach podmiot zbywający nieruchomość działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu VAT? Co decyduje o obowiązku zapłaty tej formy daniny, czyli kiedy mamy do czynienia z profesjonalnym obrotem nieruchomościami, a kiedy z zarządem majątkiem prywatnym?

 • Odziedziczyłam po babci działkę. Aby uniknąć płacenia podatku od spadków i darowizn, zgłosiłam to w urzędzie skarbowym. Myślałam, że to koniec formalności i działkę sprzedałam. Jednak po 3 latach urząd wezwał mnie do zapłacenia podatku wraz z odsetkami od sprzedaży działki. Nie mam na to pieniędzy – należności dla fiskusa wynoszą ponad 20 tys. zł. Co mam zrobić? Anna z Kozienic...

 • Czy inwestor, który decyduje się na nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy infrastruktury wbudowanej z własnych środków, podlegać będzie obowiązkowi podatkowemu VAT?

 • Przyjęcie darowizny, spadku, zakup i sprzedaż nieruchomości – to sytuacje, które budzą wątpliwości Czytelniczek.

 • Zamiana nieruchomości to dla fiskusa odpłatne zbycie

  Podatnik, który wymieni posiadaną nieruchomość na inną przed upływem 5 lat od jej nabycia, zapłaci podatek tak, jakby ją po prostu sprzedał. Nie ma znaczenia nawet to, że wartość wymienianych nieruchomości jest identyczna, więc faktyczny stan posiadania podatnika się nie zmieni. Dla fiskusa bowiem zamiana stanowi odpłatne zbycie nieruchomości - wynika z analizy Tax Care.

 • ...„Pół roku temu zmarła moja mama (była wdową). Wraz z bratem i dwiema siostrami odziedziczyliśmy po niej mieszkanie, działkę i niewielkie oszczędności. U notariusza został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia. W jaki sposób możemy podzielić spadek?” Karolina K. z Olsztyna...

 • Dom budowany na gruncie żony nie należy do męża

  Podatnik zaciągnął wraz z żoną kredyt na budowę domu. Bank nie robił problemu przy udzielaniu wspólnego finansowania. Ale kiedy część kredytu podatnik chciał spłacić dzięki sprzedaży niedawno otrzymanej działki, fiskus zażądał podatku. Bo - jak stwierdzili urzędnicy - dom nie będzie należał do podatnika.