• Informacje na temat:

  jaki jest podatek od darowizny samochodu

Artykuły na temat: jaki jest podatek od darowizny samochodu
 • Gdy chcemy przenieść swoje prawo własności na kogoś innego, powinniśmy spisać z nim umowę darowizny. Prawnik Przemysław Gronowski podpowiada, jak ją zawrzeć, z jakimi kosztami to się wiąże, i w jakich wypadkach jesteśmy zwolnieni od podatku.

 • W połowie 2014 r. wycofałem samochód z działalności gospodarczej. Obecnie samochód ten chcę darować ojcu. Czy w związku z tą darowizną będę musiał wykazać przychód podatkowy i zapłacić podatek od wartości rynkowej pojazdu?

 • Od kilkunastu lat wraz z żoną wychowuję dwójkę dzieci (nie są one z nami spokrewnione) w ramach rodziny zastępczej. Nasza podopieczna w tym roku kończy 18 lat. Obiecaliśmy jej, że jako prezent dostanie od nas samochód, który pomoże jej w rozkręceniu własnej małej firmy. Czy z tego tytułu trzeba będzie zapłacić jakiś podatek? Marcin z Inowrocławia...

 • Fiskus kontra rodzina: Kto zapłaci za pożyczkę lub darowiznę

  W sądach administracyjnych raz po raz zapadają wyroki, które każą płacić 20-proc. sankcyjny podatek od wsparcia finansowego udzielonego w ramach najbliższej rodziny. Chodzi o niezgłoszone do urzędu skarbowego pożyczki i darowizny, do których podatnicy przyznają się dopiero wtedy, gdy fiskus ich zapyta, skąd wzięli pieniądze na wydatki niemające pokrycia w ich dochodach. Podatnicy przyznają się do

 • ...w chorobie, wreszcie pogrzeb (zgodnie z art. 908 kodeksu cywilnego). A jeśli mieszkanie przekazujemy w darowiźnie, możemy żądać coś w zamian? Nie, ponieważ umowa darowizny jest nieodpłatna(...) – płacą podatek. Jaki – piszemy na pasku obok. A czy w dożywocie można przekazać np. samochód? Nie. Na podstawie umowy o dożywocie można przekazać tylko nieruchomość. Gdy więc chcemy ofiarować...

 • Koniec podatku od spadków i darowizn

  Wczorajszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza. Eksperci mówią wprost: To rewolucja!

 • Przyjęcie darowizny, spadku, zakup i sprzedaż nieruchomości – to sytuacje, które budzą wątpliwości Czytelniczek.

 • Od przybytku głowa boli. 75 proc. podatku od przychodów bez pokrycia

  Jeśli prezenty ślubne, to tylko przelewem, a dniówka za zbieranie truskawek - za pokwitowaniem. Nieudokumentowane darowizny, nawet te od najbliższej rodziny, zagraniczne zarobki i odkładane latami oszczędności można bowiem w sporej części utracić, jeśli nie udowodni się legalności ich pochodzenia. Od tzw. przychodów bez pokrycia trzeba zapłacić 75-proc. podatek.

 • ..., będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Róża R. z Krakowa...

 • Jak uregulować sprawy spadkowe?

  Jak załatwić sprawy spadkowe? Ile to kosztuje i jak długo trwa procedura? Czym różni się wydziedziczenie od wyłączenia od dziedziczenia? Jak zgłosić nabycie spadku do Urzędu Skarbowego? Kiedy przysługuje nam zwolnienie od podatku od spadku? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci z Funduszu Hipotecznego DOM.