• Informacje na temat:

  jaki podatek od darowizny działki budowlanej

Artykuły na temat: jaki podatek od darowizny działki budowlanej
 • Przyjęcie darowizny, spadku, zakup i sprzedaż nieruchomości – to sytuacje, które budzą wątpliwości Czytelniczek.

 • W jakich okolicznościach podmiot zbywający nieruchomość działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu VAT? Co decyduje o obowiązku zapłaty tej formy daniny, czyli kiedy mamy do czynienia z profesjonalnym obrotem nieruchomościami, a kiedy z zarządem majątkiem prywatnym?

 • ...podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta. W przypadku sprzedaży domu jednorodzinnego, który sami wybudowaliśmy znaczenie ma data zakupu działki budowlanej. Jeżeli więc ktoś kupił mieszkanie, np. w lutym 2010 roku, powinien wstrzymać się z jego sprzedażą do 1 stycznia 2016 roku. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci podatek – 19 proc. wartości nieruchomości Przy jego wyliczeniu, można odliczyć...

 • Czy inwestor, który decyduje się na nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy infrastruktury wbudowanej z własnych środków, podlegać będzie obowiązkowi podatkowemu VAT?

 • Dom budowany na gruncie żony nie należy do męża

  Podatnik zaciągnął wraz z żoną kredyt na budowę domu. Bank nie robił problemu przy udzielaniu wspólnego finansowania. Ale kiedy część kredytu podatnik chciał spłacić dzięki sprzedaży niedawno otrzymanej działki, fiskus zażądał podatku. Bo - jak stwierdzili urzędnicy - dom nie będzie należał do podatnika.

 • Kiedy fiskus ma prawo zakwestionować cenę z aktu notarialnego?

  Przepisy podatkowe związane z transakcjami na rynku nieruchomości są, jak na polskie realia, wyjątkowo proste - twierdzi Robert Tomaszewski, ekspert z Saveinvest. Jednak kiedy uda się zakupić mieszkanie lub działkę w okazyjnej cenie, radość z udanej inwestycji może potrwać krótko. Urząd skarbowy może bowiem zakwestionować wartość transakcji i przysporzyć kłopotów nabywcy.

 • 10 sposobów na wkład własny bez gotówki

  Zastaw na obligacjach, pieniądze z przyszłej sprzedaży mieszkania, a nawet własna praca przy budowie domu - sposobów na zdobycie wkładu własnego, koniecznego przy zaciąganiu kredytu, jest cała masa. Open Finance podpowiada 10 rozwiązań, dzięki którym można w oczach banku stać się wiarygodnym klientem.

 • Raport bieżący nr 11/2018 Podstawa Prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne. Zarząd Starhedge S.A. (dalej: Emitent, Spółka ) informuje, że w dniu...

 • Za sprzedaż działki - podatek 22 proc.

  Podział gruntu budowlanego na mniejsze działki oraz ich sprzedaż powoduje konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT i odprowadzenia 22 proc. podatku.

 • Zanim sprzedasz działkę...

  Masz działkę którą chcesz sprzedać? Dowiedz się najpierw, kiedy radni zmieniają plan zagospodarowania przestrzennego.