• Informacje na temat:

  jaki podatek od wynajmu mieszkania

Artykuły na temat: jaki podatek od wynajmu mieszkania
 • Odziedziczyłam mieszkanie po babci, odremontowałam je i teraz chciałabym wynająć. Słyszałam, że uzyskane w ten sposób pieniądze trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Ale znam też osoby, które choć wynajmują mieszkanie, nie odprowadzają podatku. Czy to jest zgodne z prawem? Alicja ze Stalowej Woli...

 • Ile można zarobić na mieszkaniu na wynajem?

  Gdańsk i Warszawa oferują nie tylko wysokie zyski z inwestycji w mieszkanie na wynajem, ale i wysoką płynność rynku. Po stronie minusów należy zaś wpisać wysoką jak na polskie warunki barierę wejścia - nie każdego stać na to, by kupić atrakcyjne mieszkanie w tych miastach.

 • Jeśli mieszkanie należy do wspólnego majątku małżonków, to czynsz za wynajem rozliczają po połowie. Przykładowo, para wynajmuje mieszkanie za 1000 zł miesięcznie, a więc co do zasady każde z małżonków powinno odrębnie zapłacić podatek od połowy, czyli od 500 zł. Przepisy pozwalają jednak na rozliczenie całego przychodu tylko przez jednego z małżonków. Wymaga to złożenia pisemnego oświadczenia do...

 • W całej debacie o tym, czy lepiej jest mieszkanie kupić czy wynająć, często zapomina się o najważniejszym: mieszkanie służy przede wszystkim do zaspokajania potrzeby mieszkaniowej, a kwestia tego w jaki sposób zostanie to rozwiązane zależy od oczekiwań i stylu życia danej osoby. Home Broker bierze pod lupę najem lokalu i analizuje jego wady i zalety.

 • Od lat rośnie liczba osób rozliczających przychody z tytułu najmu lub dzierżawy w formie ryczałtu. Z danych, jakie otrzymała „Gazeta Prawna” od Ministerstwa Finansów wynika, że w 2012 roku w ten sposób rozliczało się z fiskusem 334 tys. osób (o 43 tys. więcej niż rok wcześniej). Wyjaśniamy dla kogo rozliczenie ryczałtem jest najbardziej opłacalne i jakie formalności trzeba dopełnić, by...

 • Mieszkanie jako inwestycja - czy to się opłaca?

  Zakup mieszkania pod cele inwestycyjne staje się coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Przychody z tytułu wynajmu są w dzisiejszych czasach bardziej opłacalne niż lokaty i rachunki oszczędnościowe w bankach. Nie mniej jednak musimy pamiętać, iż kupno mieszkania pod wynajem jest inwestycją dużego ryzyka.

 • Pani Stasia ma mieszkanie w kamienicy bez windy. Nie ma rodziny. Z przyjaciółką chcą sprzedać ich mieszkania i razem kupić większe, by mogły się wspierać na starość(...)) i księdze wieczystej mieszkania, obie panie figurowały jako jego nabywcy i aby dokładnie określono wielkość waszych udziałów. Ułatwi to ewentualne rozliczenie w razie późniejszej zmiany decyzji...

 • Dobre warunki dla inwestycji pod wynajem

  Największy potencjał ma zakup nieruchomości w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. W nadmorskiej metropolii inwestycja może dać nawet ponad 5 proc. zysku w skali roku, ale już w Poznaniu czy w Krakowie będzie to mniej niż 4 proc.

 • Rozliczasz się z fiskusem ryczałtem, np. z tytułu dochodów za wynajem mieszkania? Do końca stycznia musisz złożyć w swoim urzędzie skarbowym roczne zeznanie na PIT-28. Możesz to zrobić także przez internet, wchodząc na stronę www.e-deklaracje.gov.pl.

 • Wynajmowanie mieszkań może być opłacalne, ale wymaga rozliczeń z fiskusem

  Fiskus nie odpuści właścicielom mieszkań, którzy czerpią zyski z wynajmu. Warto się więc zastanowić, jaka forma opodatkowania będzie najlepsza.