• Informacje na temat:

  jęczmień

Artykuły na temat: jęczmień
 • Od 1 stycznia 2015 r. jeśli przyjmujesz na stałe leki, lekarz będzie mógł przedłużyć receptę w ramach tzw. porady receptowej, czyli...

 • Złe zbiory jęczmienia. Czy piwosze będą mieć problem?

  Niekorzystne zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na zbiory jęczmienia na całym świecie. Fatalnie odbije się to zapewne także na produkcji piwa.

 • Polscy naukowcy hodują jęczmień odporny na suszę

  Polscy naukowcy pracują nad hodowlą jęczmienia odpornego na skutki suszy. Jak dotąd udało im się uzyskać takie zboże w warunkach laboratoryjnych. Prace prowadzi Katedra Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 • Przez ocieplenie klimatu może zabraknąć piwa

  Ocieplenie klimatu i związane z nim coraz częściej występujące i coraz bardziej intensywne susze i fale upałów mogą znacznie uszczuplić zbiory jęczmienia - głównego składnika piwa - informują naukowcy w piśmie "Nature Plants".

 • Uprawy ozime, w szczególności pszenicy, jęczmienia i rzepaku zniosły zimę zdecydowanie lepiej niż przed rokiem, podobnie jak rośliny sadownicze - wynika ze wstępnych badań polowych GUS. Poprawa ta wynika - zdaniem urzędu - ze stosunkowo łagodnej zimy.

 • Nawet o kilkanaście procent w ciągu tygodnia rośnie wartość zbóż na targowiskach. Z danych resortu rolnictwa wynika, że pod koniec ubiegłego miesiąca więcej płacono za dobrej jakości pszenicę, jęczmień czy pszenżyto. Wzrost cen ma związek z suszą oraz niepewną jakością tegorocznych zbiorów

 • Polacy piją głównie piwa rodzimej produkcji. Krajowy przemysł piwowarski generuje ponad 200 tys. miejsc pracy

  Statystyczny Polak pije 98 litrów piwa rocznie. Przede wszystkim są to krajowe produkty, bo import stanowi zaledwie 2 proc. Krajowe browary do produkcji wykorzystują w dużej mierze surowce z polskich upraw. Tylko w 2015 roku na zakup jęczmienia browarnego i chmielu przeznaczyły one 380 mln zł. Uprawa chmielu i browarnych odmian zbóż daje pracę 40 tys. polskich rolników, a w całym łańcuchu dostaw przemysł piwowarski generuje ponad 200 tys. miejsc pracy.

 • Ceny produktów rolnych w lutym 2017 r.

  Na rynku rolnym w lutym 2017 r., zarówno w skupie, jak i na targowiskach w skali miesiąca odnotowano wzrost cen większości podstawowych produktów rolnych z wyjątkiem cen żywca wołowego i wieprzowego. W porównaniu z notowaniami w lutym 2016 r. na obu rynkach wzrosły ceny produktów rolnych z wyjątkiem cen jęczmienia. Ponadto w skupie zmalały ceny owsa i drobiu, a na targowiskach pszenicy i ziemniaków.

 • Rosyjscy producenci piwa domagają się od państwa wprowadzenia minimalnej ceny na swoje produkty. Krajowy Związek Producentów Jęczmienia, Słodu, Chmielu i Piw Bezalkoholowych zwrócił się do ministerstw finansów z petycją w tej sprawie.

 • Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka w lipcu 2018 r., w stosunku do czerwca br., wzrosły o 1,5 proc., ale w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. spadły o 3,3 proc. - podał we wtorek GUS.