• Informacje na temat:

  kaliningrad mały ruch przygraniczny

Artykuły na temat: kaliningrad mały ruch przygraniczny
 • Przywrócić ruch graniczny z Białorusią i Królewcem

  Mały ruch graniczny między Polską a Białorusią wpłynąłby pozytywnie na rozwój gospodarczy rejonów przygranicznych. Zdaniem analityków potencjał rynków wschodnich jest olbrzymi.

 • Polacy nie szturmują już Kaliningradu

  W ramach małego ruchu granicznego Polacy więcej wydają na terenie Kaliningradu niż Rosjanie u nas - powiedział wczoraj wiceminister SWiA Sebastian Chwałek odnosząc się do pytań o ekonomiczne skutki zawieszenia MRG z Federacją Rosyjską. Polacy w obwodzie kaliningradzkim nabywali zaś głównie towary akcyzowe - paliwo, alkohol i wyroby tytoniowe.

 • Perspektywy polsko-rosyjskiej współpracy w kontekście działania specjalnych stref ekonomicznych oraz mały ruch przygraniczny z obwodem kaliningradzkim - to główne tematy Forum Gospodarczego Polska-Rosja. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w czwartek w Gdańsku.

 • Na saksy do Kaliningradu?

  Litwa nie zamierza poprzeć apelu Polski do partnerów z UE o objęcie całego rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego umową o małym, bezwizowym, ruchu przygranicznym.

 • Coraz więcej nowych sklepów wielkopowierzchniowych w Braniewie

  W przygranicznym Braniewie powstaje coraz więcej sklepów wielkopowierzchniowych: we wrześniu otworzyło się Netto, w najbliższych tygodniach Bricomarche i Intermarche, budowana jest kolejna Biedronka, a w piątek władze wydały zgodę na budowę kolejnego Lidla.

 • Rosjanie masowo wykupują w Polsce mięso, wędliny i nabiał

  Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego, którzy w ramach małego ruchu granicznego przyjeżdżają do Polski na zakupy wywożą ogromne ilości wędlin, mięsa i nabiału. Polacy się z tego cieszą i robią promocje, media rosyjskie alarmują, że ich rodacy łamią prawo.

 • Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Bernard Kouchner i Guido Westerwelle, poparli w środę starania Polski i Rosji o objęcie całego obwodu kaliningradzkiego polsko-rosyjską umową o małym przygranicznym ruchu bezwizowym.

 • Wygląda na to, że nasz kraj kapitalnie się opłaca

  62,8 mln zł - za taką kwotę w tym roku Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego zrobili zakupy w Polsce. Rosjanie po wprowadzeniu przepisów o małym ruchu granicznym z każdym miesiącem kupują w Polsce coraz więcej towarów - podała Izba Celna w Olsztynie.

 • Czy Polacy ruszą po tanie zakupy?

  Zawarcie umowy o małym ruchu granicznym, obejmującym cały Obwód Kaliningradzki i porównywalny teren po stronie polskiej jest ważne m.in. ze względu na zdynamizowanie współpracy społecznej i politycznej między Rosją i UE - taka ocena padła na posiedzeniu Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja.

 • Polak się opłaca?

  Dla Polaków otwierają się rynki pracy w Niemczech i Austrii. Do tego wkrótce rozpoczną się wyjazdy do pracy sezonowej. Stopa bezrobocia w naszym kraju sięga już ponad 13,2 proc. Gdzie najchętniej wyjeżdżamy do pracy i czy grozi nam masowy exodus polskich pracowników za granicę, jak kilka lat temu do Wielkiej Brytanii i Irlandii?