• Informacje na temat:

  karta ekuz

Artykuły na temat: karta ekuz
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu...

 • W razie choroby - karta EKUZ

  Jesteś ubezpieczony i wyjeżdżasz za granicę? Masz prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia w każdym kraju Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i na Islandii. Dowodem ubezpieczenia ważnym za granicą jest EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Otrzymasz ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu swojego zamieszkania.

 • Przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej lub EFTA warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 • Nie chcesz płacić za leczenie za granicą? Pamiętaj o EKUZ

  W sobotę 24 czerwca część oddziałów NFZ będzie wydawać karty EKUZ, potrzebne do bezpłatnego leczenia za granicą. To ratunek dla zapominalskich, którzy za chwilę ruszają na dalekie wojaże. Mało osób pamięta, że wnioski o kartę można też składać zdalnie, bez wychodzenia z domu - przez platformę ePUAP i profil zaufany (czyli odpowiednik podpisu elektronicznego).

 • Kartę EKUZ wyrobimy bezpłatnie. W tym celu wystarczy pobrać np. ze strony www.nfz.gov.pl wniosek, wypełnić go zgodnie z instrukcjami, podpisać i odesłać (pocztą lub za pośrednictwem platformy ePUAP(...) – zapłacić. Oba rozwiązania mają swoje wady. Pomimo posiadania EKUZ możemy być zmuszeni do pokrycia kosztów ewentualnego leczenia za granicą. Poniesione wydatki zostaną nam zrefundowane po powrocie do kraju...

 • EKUZ zmniejsza koszty leczenia za granicą

  Rozpoczął się czas ferii zimowych. Wiele osób planuje wyjazdy na narty, nie tylko w polskie Tatry, ale również za granicę, m.in. na Słowację, do Czech, Austrii, Włoch, Szwajcarii czy Francji. Zanim jednak wybierzemy się do innego kraju, warto zadbać o zabezpieczenie się na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej i w rezultacie nadszarpnięcia domowego budżetu.

 • Gdy wyjeżdżasz tymczasowo do innego kraju Unii – turystycznie, do pracy, czy uczyć się, pamiętaj, by zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 • Ryzykanci wyruszają na wakacje, czyli Polak na urlopie bez ubezpieczenia

  Coraz więcej osób rezygnuje z wykupienia ubezpieczeń przed wypadem za granicę. A wbrew powszechnemu przekonaniu europejska karta EKUZ nie gwarantuje pełnego dostępu do lekarza w państwach Wspólnoty.

 • Wiesława Konik, prawnik: Stało się tak dlatego, że każde z Państwa ma w Polsce inny tytuł ubezpieczenia zdrowotnego. A od tego zależy termin ważności karty (w skrócie EKUZ). Na 5 lat dostają ją emeryci, bowiem ich sytuacja ubezpieczeniowa jest stała. Emerytura przysługuje dożywotnio i daje dożywotnie ubezpieczenie. Inni, np. pracownicy, uczniowie, bezrobotni, dostają EKUZ na krócej, bo dla nich...

 • Kiedy można bezpłatnie leczyć się za granicą?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do bezpłatnego leczenia w placówkach funkcjonujących w publicznym systemie zdrowia tylko w tych krajach, gdzie opieka medyczna jest darmowa. Nie daje natomiast prawa do planowanego leczenia. Koszty za nie mogą być zwrócone przez NFZ, ale tylko po spełnieniu określonych warunków, m.in. gdy świadczenie zdrowotne znajduje się w koszyku