• Informacje na temat:

  kierunki na studia

Artykuły na temat: kierunki na studia
 • Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Na początku lutego br. wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ponownie wrócił do swojego pomysłu sprzed niemal roku, zgodnie z którym studia w zawodach medycznych mają być płatne. Na czesne(...) uspołecznionej". Chodzi oczywiście o osławione nakazy pracy. Jarosław Gowin tłumaczy, że odpłatność za studia lekarskie powinna zostać wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100% kosztów...

 • Studia informatyczne biją rekordy popularności

  Podczas tegorocznej rekrutacji na studia wyższe padł kolejny rekord aplikujących o przyjęcie na kierunki informatyczne. Tylko w ciągu czterech lat liczba chętnych na te studia zwiększyła się o 40 proc. Pracodawcy wciąż jednak narzekają na brak kandydatów na stanowiska programisty czy specjalisty od cyberbezpieczeństwa.

 • Po jakich studiach najłatwiej o pracę?

  Z tegorocznej edycji badania przeprowadzonego w ramach projektu Start na Rynku Pracy wynika, że, aż 70 proc. respondentów studiujących kierunki medyczne dobrze i bardzo dobrze ocenia perspektywy na(...) pracę po zakończeniu kształcenia, a przecież w powszechnej opinii są to prestiżowe studia po ukończeniu, w których łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. Najsłabiej swoją wartość na rynku pracy...

 • Studia? Niestety - tanio nie jest!

  Na uczelniach publicznych najpopularniejszym kierunkiem jest medycyna, dopiero daleko za nią plasują się pozostałe: filologia iberyjska, angielska czy architektura i prawo. Na studiach prywatnych prym pod względem kosztów wiodą studia menedżerskie. Za które kierunki studiów trzeba w Polsce zapłacić najwięcej?

 • Co czwarty student źle wybrał kierunek studiów

  Polscy studenci zaczynają myśleć o zmianie zawodu jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Co czwarty z nich uważa, że źle wybrał studia. Mimo to 70 proc. tej grupy deklaruje, że dokończy edukację na obecnym kierunku. Dlaczego młodzi ludzie boją się przyznać do błędu i co mogą zrobić, by z tej sytuacji wybrnąć?

 • Uczelnie dwoją się i troją, by przyciągnąć do siebie kandydatów, zwłaszcza w czasach nadchodzącego niżu demograficznego. Na przyszłych studentów jak magnez mają działać oryginalne kierunki studiów.

 • Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

  Czy od razu po studiach można dobrze zarabiać, pracując w zawodzie? Jak wynika z danych Pracuj.pl, zależy to w dużej mierze od wybranego kierunku. Niektóre specjalizacje już na początku kariery dają stosunkowo wysokie dochody - absolwent kierunku związanego z IT na start otrzyma przeciętnie aż 5700 zł brutto. Istnieją jednak takie zawody, w których na lepszą pensję trzeba dłużej poczekać. Na...

 • Studia powinny być tylko dla najlepszych

  Jeżeli uczelnie nie przestaną obniżać progów, których przekroczenie umożliwia na nich naukę, rząd powinien je powstrzymać. Tak twierdzą akademicy.

 • Po tych studiach praca jest gwarantowana

  ...narzędzie weryfikacji ich wartości pod nazwą "ekonomiczne losy absolwentów (ELA)". To kryterium, które jest mierzone tym, jak szybko znajdują zatrudnienie po studiach, jak wysokie osiągają zarobki oraz czy(...) absolwentów na rynku pracy zależy nie tyle od kierunku, ile od uczelni, na której studia zostały podjęte i ukończone. Potwierdzają to analizy MNiSW. Z ELA wynika, że ponad 90 proc. absolwentów...

 • Zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce kosztuje ok. 150 tys. zł. Bezpłatne studia to fikcja

  150 tys. zł kosztuje średnio zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce - obliczyli eksperci Aegon PTE. I przekonują, że bezpłatne studiowanie to tylko fikcja. Ponoszone przez polskich studentów wydatki na czynsz, pomoce naukowe, utrzymanie i wyżywienie są jednak i tak niższe niż np. w Wielkiej Brytanii czy USA.