• Informacje na temat:

  kierunki na studia

Artykuły na temat: kierunki na studia
 • Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Na początku lutego br. wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ponownie wrócił do swojego pomysłu sprzed niemal roku, zgodnie z którym studia w zawodach medycznych mają być płatne. Na czesne(...) uspołecznionej". Chodzi oczywiście o osławione nakazy pracy. Jarosław Gowin tłumaczy, że odpłatność za studia lekarskie powinna zostać wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100% kosztów...

 • Studia informatyczne biją rekordy popularności

  Podczas tegorocznej rekrutacji na studia wyższe padł kolejny rekord aplikujących o przyjęcie na kierunki informatyczne. Tylko w ciągu czterech lat liczba chętnych na te studia zwiększyła się o 40 proc. Pracodawcy wciąż jednak narzekają na brak kandydatów na stanowiska programisty czy specjalisty od cyberbezpieczeństwa.

 • Po tych uczelniach i kierunkach zarobisz najwięcej. Nawet 2,5 raza więcej niż przeciętna pensja

  Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kierunki Analiza danych oraz Informatyka. Ich absolwenci zarabiają po studiach najwięcej. Nawet 2,5 raza więcej, niż wynosi średnia w ich miejscach zamieszkania.

 • Studia? Niestety - tanio nie jest!

  Na uczelniach publicznych najpopularniejszym kierunkiem jest medycyna, dopiero daleko za nią plasują się pozostałe: filologia iberyjska, angielska czy architektura i prawo. Na studiach prywatnych prym pod względem kosztów wiodą studia menedżerskie. Za które kierunki studiów trzeba w Polsce zapłacić najwięcej?

 • Po jakich studiach najłatwiej o pracę?

  Z tegorocznej edycji badania przeprowadzonego w ramach projektu Start na Rynku Pracy wynika, że, aż 70 proc. respondentów studiujących kierunki medyczne dobrze i bardzo dobrze ocenia perspektywy na(...) pracę po zakończeniu kształcenia, a przecież w powszechnej opinii są to prestiżowe studia po ukończeniu, w których łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. Najsłabiej swoją wartość na rynku pracy...

 • Uczelnie dwoją się i troją, by przyciągnąć do siebie kandydatów, zwłaszcza w czasach nadchodzącego niżu demograficznego. Na przyszłych studentów jak magnez mają działać oryginalne kierunki studiów.

 • Co czwarty student źle wybrał kierunek studiów

  Polscy studenci zaczynają myśleć o zmianie zawodu jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Co czwarty z nich uważa, że źle wybrał studia. Mimo to 70 proc. tej grupy deklaruje, że dokończy edukację na obecnym kierunku. Dlaczego młodzi ludzie boją się przyznać do błędu i co mogą zrobić, by z tej sytuacji wybrnąć?

 • Studia powinny być tylko dla najlepszych

  Jeżeli uczelnie nie przestaną obniżać progów, których przekroczenie umożliwia na nich naukę, rząd powinien je powstrzymać. Tak twierdzą akademicy.

 • Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

  Czy od razu po studiach można dobrze zarabiać, pracując w zawodzie? Jak wynika z danych Pracuj.pl, zależy to w dużej mierze od wybranego kierunku. Niektóre specjalizacje już na początku kariery dają stosunkowo wysokie dochody - absolwent kierunku związanego z IT na start otrzyma przeciętnie aż 5700 zł brutto. Istnieją jednak takie zawody, w których na lepszą pensję trzeba dłużej poczekać. Na...

 • Zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce kosztuje ok. 150 tys. zł. Bezpłatne studia to fikcja

  150 tys. zł kosztuje średnio zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce - obliczyli eksperci Aegon PTE. I przekonują, że bezpłatne studiowanie to tylko fikcja. Ponoszone przez polskich studentów wydatki na czynsz, pomoce naukowe, utrzymanie i wyżywienie są jednak i tak niższe niż np. w Wielkiej Brytanii czy USA.