• Informacje na temat:

  kodeks karny wykonawczy

Artykuły na temat: kodeks karny wykonawczy
 • ...1 lipca 2015 r. zmieniona została procedura i zasady procesów w sprawach karnych. Teraz sprawy karne mają być prowadzone tak jak dawniej – przed lipcową reformą.

 • Zmiany w kodeksie karnym - przedsiębiorca może stracić firmę i majątek

  Czy każdy cel uświęca środki? Bez wątpienia takie pytanie postawić można, czytając obowiązujące od 27 kwietnia 2017 roku przepisy Kodeksu karnego dotyczące tzw. konfiskaty rozszerzonej. Instytucja ta pozwala orzec przepadek przedsiębiorstwa. Z jednej strony idea jest słuszna, z drugiej - daje pole do nadużyć.

 • Aktualna sytuacja na rynku pracy cechuje się znacznie większym popytem na pracowników niż to było jeszcze rok, czy dwa lata temu. Skłania to pracodawców do poszukiwania siły roboczej tam, gdzie jeszcze do niedawna nie docierały prawie żadne oferty pracy. Pracodawcy zapukali mianowicie do bram zakładów karnych. Tematem dzisiejszego artykułu są podstawowe zasady odpłatnego zatrudniania skazanych.

 • Więcej ściągniętych długów po nowelizacji Kodeksu karnego

  Wystarczył rok, aby można było zaobserwować pozytywne efekty nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego. Miała ona poprawić skuteczność w ściąganiu długów przez sądy i jednostki samorządu terytorialnego. Nałożony obowiązek wpisywania do wszystkich biur informacji gospodarczej w Polsce osób, które posiadają zobowiązania wobec tych instytucji, pomaga w ściąganiu należności. Po roku od wejścia w życie

 • Z jakich ulg korzystają mundurowi

  Osoby decydujące się na rozpoczęcie służby w policji czy w wojsku muszą się liczyć z tym, że wybierając takie profesje, nie będą podlegać pod kodeks pracy, a ich zatrudnienie będzie nawiązane na podstawie powołania. Zainteresowani muszą poddać się regułom służby, co sprowadza się do szczególnych obowiązków. Powinni być dyspozycyjni i wykonywać zadania w nielimitowanym czasie pracy w trudnych...

 • Zmiany w administracji podatkowej od lipca 2016 r.

  Przesunięcie na 1 lipca 2016 r. wejścia w życie ustawy o administracji podatkowej - zakłada projekt PiS, którym zajął się Sejm.

 • Za kraty i do roboty!

  Eksperci wskazują, że jednym ze sposobów zmniejszenia przeludnienia zakładów karnych może być częstsze orzekanie przez sądy kary ograniczenia wolności. Tymczasem podmioty organizujące nieodpłatną pracę na cele publiczne nie są skłonne zatrudniać skazanych.

 • O co (nie) pytać we wniosku o wydanie interpretacji?

  O co (nie) pytać we wniosku o wydanie interpretacji? Sprawę we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych trzeba opisać wyczerpująco i rzetelnie. Urzędnikom nie wolno ustalać zgodności opisu z rzeczywistością. Bez odpowiedzi pozostaną pytania o ocenę zdarzeń przedstawionych warunkowo, wielowariantowo i abstrakcyjnie.

 • ...opóźnienia. Z sądu do rejestru można trafić za przysłowiową złotówkę i to już po upływie 30 dni, czyli okresu, jaki daje na uregulowanie wymienionych opłat kodeks karny wykonawczy – wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Takich wpisów będzie przybywać, bo po ostatniej zmianie przepisów w prawie karnym, grzywny wymierzane przez sądy mają być wyższe i częściowo zastąpić kary ograniczenia...

 • Podatki: Jednolity Plik Kontrolny umożliwi skuteczną kontrolę

  Od lipca tego roku zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej, Jednolity Plik Kontrolny będzie stosowany wobec tzw. dużych podmiotów. JPK to swego rodzaju rewolucja w podejściu do kwestii kontroli prowadzonych przez fiskusa.