• Informacje na temat:

  konflikt sudan

Artykuły na temat: konflikt sudan
 • Ropa na beczce prochu

  Europa żyje na razie katastrofalnym spadkami indeksów w Chinach. Gdyby rok 2016 zaczął się od publikacji wskaźnika PMI dla Europy, a nie Państwa Środka, sytuacja pewnie wyglądałaby inaczej.

 • Raport SIPRI: Świat znowu się zbroi

  Globalny handel bronią osiągnął w minionych 5 latach poziom najwyższy od czasów zimnej wojny. Największymi eksporterami broni są USA i Rosja, importerami Indie i państwa Bliskiego Wschodu.

 • Rząd węgierski chce podatku imigracyjnego

  Węgierski parlament ma dziś głosować nad pakietem projektów ustaw "Stop Soros". Zabraniają one działalności organizacjom pozarządowym wspierającym migracje. Nowe przepisy mają być wymierzone w organizacje związane z amerykańskim finansistą i filantropem George'm Sorosem.

 • Za kulisami taniej ropy

  Świat wydobywa około 80 mln baryłek ropy dziennie. Przy czym o jej cenie decydują tylko ostatnie 3-4 mln - tłumaczy główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski w rozmowie z Piotrem Apanowiczem.

 • Na rynkach ropy WTI oraz Brent od połowy grudnia panuje hossa. Dynamiczne wzrosty zawdzięczamy takim czynnikom, jak mocne prognozy wzrostu gospodarczego w USA, niesłabnący popyt w krajach rozwijających się, zakłócenia dostaw od Jemenu po Sudan i Syrię oraz eskalacja konfliktu na tle nuklearnym pomiędzy Iranem a Zachodem.

 • Ropa - co dalej po huraganie?

  Ropa - najsilniej przeceniony w drugim kwartale tego roku surowiec - znowu powróciła do wzrostów. Pięcioprocentowy wzrost od początku roku może jednak nie ostać się długo, gdyż na rynku dominują w tej chwili bardzo krótkoterminowe czynniki.

 • Po poniedziałkowej zwyżce do 1,3365 notowania eurodolara w dalszej części tygodnia pozostawały w konsolidacji między poziomami 1,3250 a 1,3380. Kurs EUR/USD trzykrotnie nieudanie testował 76,4 procentowe zniesienie Fibonacciego ruchu spadkowego z pierwszej połowy marca i tydzień zakończył przy poziomie 1,3350.

 • Korupcja na świecie w 2009 roku

  Korupcja pozostaje problemem także w krajach europejskich. Transparency International (TI) w opublikowanym we wtorek Indeksie Percepcji 2009 wymienia w tym kontekście: Bułgarię, Czechy, Grecję, Łotwę, Polskę, Rumunię i Słowację. Wskazuje jednak, że pozycja Polski nieco się poprawiła.

 • Ceny ropy od początku stycznia pozostają dość stabilne w okolicach 106-107 USD/b. W Libii rząd cały czas negocjuje pokojowo z rebeliantami kwestie uruchomienia największych portów do eksportu surowca. Wokół Iranu w mediach w ostatnich dniach było wiele szum, lecz był on bardziej związany z programem nuklearnym niż potencjalnym zniesieniem sankcji na eksport ropy. Wydaje się, wiec, że stabilizacja cen ropy Brent ma uzasadnienie w fundamentach rynkowych. Jednakże nie do końca...

 • Dziesięć miliardów dolarów pożyczą Chiny krajom afrykańskim w ciągu najbliższych trzech lat - poinformował w niedzielę na konferencji w Szarm el-Szejk w Egipcie premier Chin Wen Jiabao.