• Informacje na temat:

  konstytucja marcowa

Artykuły na temat: konstytucja marcowa
 • Obecny system emerytalny - choć zatoczył kilka kół - tak naprawdę niewiele różni się od tego przyjętego w okresie międzywojnia. Tyle że wtedy społeczeństwo rosło w siłę. Dziś się starzeje.

 • Nowa moneta kolekcjonerska: "Sejm Ustawodawczy 1919-1922"

  8 lutego 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł "Sejm Ustawodawczy 1919-1922".

 • Złoty w poniedziałek zyskuje do dolara, tracąc jednocześnie do euro i szwajcarskiego franka. To efekt globalnej ucieczki od dolara. Tym samym na drugi plan zeszły opublikowane rano kolejne niepokojące dane z polskiej gospodarki.

 • RPO: Projekt "Mama 4 plus" narusza prawa ojców

  - Projekt ustawy "Mama 4 plus" narusza prawa mężczyzn, bo uzależnia prawo ojca czworga dzieci do minimalnej emerytury od tego, czy matka jego dzieci zmarła lub je porzuciła - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 • Referendum w Wielkiej Brytanii w 2017 roku

  Premier David Cameron - szef Partii Konserwatywnej, która zwyciężyła we wczorajszych wyborach parlamentarnych w W. Brytanii - poinformował w piątek, że przeprowadzi referendum w sprawie dalszych losów swego kraju w UE. Obiecał Szkotom większą decentralizację.

 • EBC podjął decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w strefie wspólnej waluty

  Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała o przedłużeniu programu skupu aktywów od kwietnia do grudnia 2017 r. na poziomie 60 mld euro lub dłużej, jeśli to będzie konieczne, ale na pewno do osiągnięcia przez trwałego dostosowania ścieżki inflacji do celu EBC. Rada pozostawiła jednocześnie bez zmian podstawowe stopy procentowe.

 • Euro najwyżej od września

  Sytuacja polityczna w Waszyngtonie, która podczas poprzednich dni nie dawała spokoju inwestorom, nadal pozostaje głównym źródłem niepewności i nie sprzyja spadkowi awersji do ryzyka na światowych rynkach. Inwestorzy czekają na OPEC ws. redukcji wydobycia.

 • Mazowsze zapłaci tylko 1,7 mln zł marcowej raty janosikowego

  Mazowsze nie ma pieniędzy na zapłatę pełnej marcowej raty janosikowego, w związku z tym zapłaci tylko 1,7 mln zł - poinformowała w poniedziałek w komunikacie rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

 • Za 20 minut pobrali 40 mln dolarów

  Irackie organizacje pozarządowe chcą wszczęcia postępowania sądowego mającego zmusić 325 parlamentarzystów do zwrotu 40 mln dolarów, jakie pobrali od czasu marcowych wyborów, ponieważ w ciągu ośmiu miesięcy zasiadali w parlamencie tylko 20 minut.

 • Czy jedna podwyżka stóp wystarczy?

  Majowa podwyżka stóp proc. była silnym sygnałem, że RPP nie ma zamiaru tolerować inflacji uporczywie utrzymującej się na wysokim poziomie. Jest to w tym momencie ruch wystarczający, a Rada powinna obecnie powrócić do nastawienia "wait and see", nie wykluczając jednak możliwości kolejnego wzrostu stóp - uważa Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem obniżki stóp w najbliższych miesiącach są wykluczone.