• Informacje na temat:

  konstytucja prl

Artykuły na temat: konstytucja prl
 • Morawiecki: Polska finansowała krajom Zachodu naszych znakomitych lekarzy

  ...- W ciągu ostatnich 25 lat z Polski wyjechało 25-30 tys. lekarzy, co oznacza, że nasz kraj - wychodzący z biedy po okresie PRL - finansował bogatym państwom Zachodu znakomitych polskich lekarzy - powiedział w poniedziałek w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

 • Wicepremier Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Podczas kongresu 590 wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował tak zwaną konstytucję dla biznesu. Ma ona wprowadzić przyjazną dla firm interpretację prawa czy likwidację numeru regon. Pozostałe filary to m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej dla przychodów miesięcznych do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, oraz powołanie Rzecznika Przedsiębiorców....

 • Z małej idei duży deszcz

  Niech to będzie np. dziesiąty dzień miesiąca. Każdego miesiąca roku. Wtedy każdy z 37 mln Polaków (albo tylko ci, którzy ukończyli 18. rok życia, to jeszcze trzeba doprecyzować) dostawałoby na swoje indywidualne konto obywatelskie określoną kwotę. Podobny przywilej, prawo czy świadczenie mieliby także obywatele pozostałych 27 krajów UE. Brzmi jak socjalistyczna mrzonka rodem z głębokiego PRL? Nic...

 • Zamieszanie wokół Fundacji Wolni Obywatele RP oraz Fundacji XX. Czartoryskich wywołało publiczną debatę o modelu funkcjonowania i prawa takich podmiotów. Obecne normy prawne pochodzą sprzed 34 lat i nie doczekały się od tego czasu żadnej większej nowelizacji. Potrzebne są nowe regulacje, które sprawią, że duże fundacje z polskim kapitałem będą zakładane w kraju, a nie poza jego granicami.

 • Dzika reprywatyzacja, czyli długi cień Bieruta

  Po 70 latach od nacjonalizacji nieruchomości i przedsiębiorstw prywatnych, spadkobiercy dawnych właścicieli wciąż czekają na jasne reguły zwrotu zagrabionego przez PRL mienia. Za to "inwestorzy" skupujący roszczenia i przedwojenne akcje nie narzekają.

 • Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, a państwo to nie łupieżca i krwiopijca - powiedział w piątek podczas Kongresu590 wicepremier Mateusz Morawiecki, który przedstawił "Konstytucję biznesu". Za konieczne uznał budowanie płaszczyzny porozumienia między państwem a przedsiębiorcami.

 • Nowe przepisy ws. emerytur dla wszystkich pracujących w SB - Błaszczak

  - Emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do 1990 r. mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym - oświadczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 • Obecny system emerytalny - choć zatoczył kilka kół - tak naprawdę niewiele różni się od tego przyjętego w okresie międzywojnia. Tyle że wtedy społeczeństwo rosło w siłę. Dziś się starzeje.

 • - Sejmowa komisja ustawodawcza przyjęła stanowisko, które stwierdza konstytucyjność obniżenia emerytur funkcjonariuszom zgodnie z tzw. "ustawą dezubekizacyjną"; wątpliwości budzi przepis mówiący o pracy po 1990 r. - powiedział w poniedziałek przewodniczący komisji Marek Ast.

 • Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza zaapelował w podjętej w poniedziałek uchwale do prezydenta Andrzeja Dudy o "rozważenie wycofania" z TK ustawy ws. gruntów warszawskich; do Trybunału skierował ją prezydent Bronisław Komorowski. Do rządu Beaty Szydło radni zwrócili się o podjęcie prac nad "całościową ustawą reprywatyzacyjną".