• Informacje na temat:

  konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła energii

Artykuły na temat: konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła energii
 • Odnawialne źródła energii w twoim domu - co i za ile?

  Współcześnie na całym świecie, jak również w Polsce, odnawialne źródła energii są wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Zielona energia to ekologia i ekonomia w jednym.

 • Oszczędzają bogaci, nam też się opłaci - głosiło hasło z innej epoki. Energia nie jest już "dobrem", lecz towarem - prawda, specyficznym. Wciąż jednak nie wszystkim chce się myśleć o tym, by mądrze nią gospodarować.

 • Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

  Polityka energetyczna rządu oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów, prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie - szacują eksperci. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła energii.

 • Kolejne gminy łączą siły. Będzie ekologicznie i tanio

  Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice Śląskie powołały Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej. Do blisko 60 tys. osób popłynie tańsza energia. To kolejna tego typu inicjatywa - wcześniej klastry stworzyło 20 dolnośląskich samorządów. Na terenach wszystkich 25 gmin mieszka ponad 260 tys. osób.

 • Państwo z energią

  Kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne, związane już kapitałowo ze śląskimi kopalniami, przejmują polskie aktywa zagranicznych firm. Sprzedaży posiadanych przez Skarb Państwa akcji tych gigantów ustawowo zakazano.

 • Niemiecki prąd z OZE obciąża polskie sieci

  Nadprogramowy prąd z Niemiec obciąża polskie sieci przesyłowe energii elektrycznej. Tak wynika z badań naukowców z Laboratorium Konwersji Energii (LEC) w Zurychu. Chodzi głównie o niekontrolowane nadwyżki, wytwarzane przez niemieckie odnawialne źródła energii.

 • Projekt PEP 2040 r.: Nowe kopalnie węgla, atom, inteligentne sieci

  Budowę nowych obszarów wydobycia węgla kamiennego, zaspokajanie wzrostu zużycia energii ze źródeł innych niż konwencjonalne, atom od 2033 r., rozwój rynków energii i wzmacnianie pozycji konsumenta zakłada projekt polityki energetycznej do 2040 r.

 • Energia ze sztormu a może sztorm w energetyce: Czy Polskę czeka blackout?

  Zabraknie nam mocy - ostrzegają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi. Już dziś widać, że zapotrzebowanie rośnie bardzo szybko - tylko w 2017 roku produkcja energii elektrycznej zwiększyła się o ponad 2 proc. rok do roku. A lista problemów jest bardzo długa i zaczyna się przy najbliższym słupie energetycznym.

 • Czy instalacja solarna się opłaca? Przeliczamy koszty i zyski

  Opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania inwestorów. Bez wątpienia odnawialne źródła energii są ciekawą alternatywą dla paliw kopalnych. Ale czy naprawdę opłaca się montować solary? Po jakim czasie inwestycja może się zwrócić? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.

 • Moc dostępna na życzenie

  Wynagradzanie elektrowni za dyspozycyjność jest w Unii dość powszechne. Dyskusja na ten temat przybiera jednak na sile, bo źródłom konwencjonalnym coraz trudniej utrzymać się na rynku. A są niezbędne. W Polsce, i na kontynencie debata o tzw. rynku mocy, a w istocie: mechanizmach wynagradzania dyspozycyjności elektrowni trwa od lat.