• Informacje na temat:

  korona czeska

Artykuły na temat: korona czeska
 • Państwo z najniższym bezrobociem w Unii. Czy na czeskim rynku pracy naprawdę jest tak dobrze?

  Stopa bezrobocia - według BAEL - oscyluje w Czechach wokół poziomu 2,5 proc. Żadnej inny kraj w Unii Europejskiej nie może poszczycić się takimi wynikami.

 • Rekordowy wzrost kursu. Co się stało z czeską koroną?

  Z początkiem sierpnia czeska korona stała się walutą o rekordowym wzroście kursu wobec dolara. Od początku 2017 r. wzmocniła się o ponad 17 proc. Rosła w siłę podobnie szybko jak złoty. Czy jednak z podobnych powodów?

 • Czechy: Średnia płaca w I kwartale o 8,6 proc. wyższa niż rok wcześniej

  Średnia płaca brutto w Czechach wzrosła w pierwszym kwartale br. w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku o 8,6 proc., do 30 265 koron (5046 złotych), a przez ubiegłe 10 lat o dwie piąte - podał w poniedziałek Czeski Urząd Statystyczny (CzSU).

 • Czeski bank centralny podniósł ostatnio stopy procentowe o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Było to trzecie z rzędu posiedzenie CNB z podwyżką stóp i łącznie już szósta podwyżka stóp w ramach normalizowania polityki pieniężnej w Czechach (rozpoczętego zniesieniem dolnego ograniczenia dla kursu EUR/CZK). W efekcie, główna stopa procentowe CNB po raz pierwszy w historii zrównała się ze stopą referencyjną NBP (1,50%).

 • Zarobki w Czechach dynamicznie rosną. To dla firm większy problem niż deficyt pracowników

  Niedostatek pracowników w wielu branżach czeskiej gospodarki przyczynił się w ostatnim czasie do bardzo szybkiego wzrostu płac. Jest to poważny problem dla pracodawców, którzy obawiają się, że z tego powodu wzrosną także ceny. Tym samym produkty i usługi wytwarzane przez wiele czeskich firm przestaną być konkurencyjne.

 • Czy warto postawić na czeską koronę?

  Narodowy Bank Czech (CNB) jest jedynym bankiem w regionie, który w zdecydowany sposób normalizował politykę pieniężną w ostatnich kwartałach. W czerwcu zarząd CNB podjął decyzję o podwyżce dwutygodniowej stopy REPO (dalej stopy procentowej) z 0,75% do 1,00%. Coraz więcej czynników sygnalizuje rosnące prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki już w najbliższych miesiącach. Poniżej przedstawiamy nasz scenariusz dotyczący perspektyw polityki pieniężnej w Czechach i spójny z nim scenariusz dla kursu...

 • Praca w Czechach? To się opłaca!

  Wyższe pensje, lepsza opieka socjalna, a do tego blisko do domu i podobny język - to największe atuty pracy u naszych południowych sąsiadów. Coraz więcej Polaków, szczególnie tych z przygranicznych miejscowości, wybiera czeskie fabryki i sklepy jako miejsce swojego zatrudnienia.

 • Czeska korona - okazja dla spekulantów

  Od listopada 2013 roku Czeski Bank Centralny interweniuje w celu utrzymania czeskiej korony na niskim poziomie. Od kilkunastu miesięcy kurs euro wynosi 27 koron. Żaden bank centralny nie wygra z rynkiem. Kiedyś musi się poddać. Tylko w styczniu bank centralny wydał na interwencje około 13 mld euro. Pod koniec stycznia nowo wybrany prezes CNB obiecał, że osłabianie czeskiej korony zakończy się w pierwszej połowie 2017 roku.

 • Jest praca dla absolwentów!

  Tak to robią Czesi - dla absolwentów szkół średnich i wyższych uczelni, którzy nie skończyli 25 lat i nie mogą znaleźć zatrudnienia, jest praca na państwowym garnuszku. Kandydat nie może mieć w swoim CV praktyki dłuższej niż pół roku a praca będzie płatnym stażem za brutto 15 tys. koron miesięcznie (1 PLN = 0,1604 CZK).

 • Do łask powróciła korona czeska

  Do łask inwestorów powróciła korona czeska, co nie jest dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że Bank Czech kilka tygodni temu rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Dodatkowym wsparciem stały się jednak niezłe dane nt. PKB za II kwartał, który wzrósł o 2,3 proc. k/k i 4,5 proc. r/r. To znacznie powyżej prognoz na poziomie 0,7 proc. k/k i 2,9 proc. r/r.