• Informacje na temat:

  koszt uzyskania przychodu

Artykuły na temat: koszt uzyskania przychodu
 • Na początku tego roku dostałam dotację z urzędu pracy na założenie własnej firmy. Dzięki niej mogłam otworzyć niewielką księgarnię. Czy w rozliczeniach z fiskusem wydatki sfinansowane z dotacji mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Magdalena z Kozienic...

 • Od przychodu z opłaty za ustanowienie służebności przesyłu niewiele da się odliczyć

  Opłaty za ustanowienie służebności przesyłu są przychodem, podlegającym opodatkowaniu. A co jest kosztem uzyskania przychodu? Wg urzędników, na pewno nie można potraktować jako kosztu spadku wartości nieruchomości, dla której taką służebność ustanowiono.

 • Student, który prowadzi działalność gospodarczą, przy wyliczaniu należnego podatku wydatki na czesne może zaliczyć do kosztów uzyskania...

 • Zakup odzieży motocyklowej oraz kasku w kosztach uzyskania przychodu

  Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o PDOP).

 • Zysk nie dla biednych i nie dla bogatych. Kto zyska na podniesieniu kosztów uzyskania przychodów?

  Na podniesieniu kosztów uzyskania przychodów zyskają najbardziej ci podatnicy, którzy nie skorzystali na zwiększeniu kwoty wolnej, a zarabiają poniżej średniej krajowej.

 • Koszt uzyskania przychodu może być poniesiony w kryptowalucie

  Prawo podatkowe i towarzyszące mu ustawy bardzo często nie nadążają za otaczającą rzeczywistością, która zmienia się jak w kalejdoskopie. Dobrym tego przykładem jest brak dostosowania przepisów dotyczących dokumentowania kosztów uzyskania przychodu do fenomenu kryptowalut. Dla podatników oznacza to problemy z rozliczeniami, a fiskusowi umożliwia elastyczną interpretację przepisów.

 • Jeżeli pracujesz na umowę o pracę koszt uzyskania przychodu jest określony we wskazanych w ustawie kwotach. Ale uwaga, gdy dojeżdżasz do pracy np. środkami komunikacji miejskiej albo pociągiem i posiadasz imienny bilet okresowy, a twoje wydatki na ten cel były wyższe niż wskazane w ustawie, możesz uwzględnić faktycznie wydaną kwotę.

 • Minister Gliński: Dwukrotnie zwiększmy limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców

  Limit dla twórców, od którego będzie można liczyć 50-proc. koszty uzyskania przychodu, zostanie dwukrotnie zwiększony - poinformował w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 • ...wydatki na dojazd do pracy były wyższe niż zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Ich wysokość zależy od tego, w ilu miejscach podatnik jest zatrudniony i od tego, czy pracuje w tej samej(...) Jeżeli roczne i miesięczne koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy są niższe od wydatków faktycznie poniesionych na dojazd do pracy (środkami transportu autobusowego, kolejowego lub komunikacji...

 • Czy wyłudzone przez oszustów pieniądze mogą być kosztem uzyskania przychodu?

  Firma padła ofiarą oszustów - pieniądze, przesyłane jako zapłata dla kontrahenta, trafiły w ręce przestępców. Winny był kontrahent, którego system został zainfekowany wirusem. Czy przedsiębiorca może potraktować utracone sumy jako koszt uzyskania przychodu? I kiedy może ująć je w księgach?