• Informacje na temat:

  koszty uzyskania przychodu

Artykuły na temat: koszty uzyskania przychodu
 • Jeżeli pracujesz na umowę o pracę koszt uzyskania przychodu jest określony we wskazanych w ustawie kwotach. Ale uwaga, gdy dojeżdżasz do pracy np. środkami komunikacji miejskiej albo pociągiem i posiadasz imienny bilet okresowy, a twoje wydatki na ten cel były wyższe niż wskazane w ustawie, możesz uwzględnić faktycznie wydaną kwotę.

 • Reguły stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów

  W stosunku do różnych rodzajów przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawa o pdof przewiduje możliwość stosowania zryczałtowanych kosztów ich uzyskania. Wysokość części z nich została określona kwotowo, a części procentowo. W grupie tych ostatnich znajdują się koszty 50%, nazywane kosztami autorskimi. Stosowanie tego rodzaju kosztów możliwe jest wyłącznie po spełnieniu ściśle określonych

 • W zeszłym roku – według danych ZUS – do pracy za granicą zostało delegowanych ok. 400 tys. pracowników. Niestety w większości przypadków w rocznym rozliczeniu podatkowym nie mogą oni wykazać wyższych kosztów uzyskania przychodów z tytułu pracy za granicą. Według przepisów z takiego podwyższenia kosztów może skorzystać osoba, która mieszka w innej miejscowości niż pracuje. Pracownicy np...

 • Koszty remontu rozliczane w czasie - interpretacja indywidualna organu podatkowego

  Skoro wydatki remontowe zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości są rozliczane przez podatnika w określonym z góry okresie, to powinny one w tym samym czasie być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

 • ...zindywidualizowanej wysokości przychodu dla każdego z uczestników (np. przy wyżywieniu w formie tzw. szwedzkiego stołu). Dlatego warto bliżej przypatrzeć się temu zagadnieniu. Według ustawy z dnia 26(...) traktowany takie nieodpłatne świadczenie. Szczególnie - jeśli łączy się z zakwaterowaniem, wyżywieniem, uczestnictwem w występach artystycznych lub innymi atrakcjami, których koszty ponosi pracodawca. Dlatego...

 • Fitch: Koszty upadłości SK Banku są kolejnym uderzeniem w spadającą zyskowność banków

  Analitycy agencji ratingowej Fitch oceniają, że koszty upadłości SK Banku obniżą - i tak spadającą - zyskowność polskich banków. Fitch wylicza, że wpłata banków na pokrycie depozytów wołomińskiego banku jest równa 12 proc. zysku brutto sektora po dziewięciu miesiącach tego roku.

 • Nowa płaca minimalna to wyższe koszty firm

  ...liście GUS. Wartość netto płacy nie będzie jednakowa dla wszystkich otrzymujących najniższą pensję. Różnice wynikają ze zróżnicowanych kosztów uzyskania przychodów, jakie należy uwzględnić w przypadku...

 • Przedsiębiorca, który zamierza poszerzyć działalność firmy, często musi się doszkolić i zdobyć nowe kompetencje. Ci, którzy chcieliby wydatki na ten cel doliczyć do kosztów uzyskania przychodu, powinni pamiętać, że nie każde takie odliczenie fiskus uzna za uprawnione. Dlatego dobrze pamiętać o prostej zasadzie - najpierw zmiana profilu firmy, a dopiero potem wydatki na szkolenia.

 • Trwa batalia o przyszłość informatyków. Nowe regulacje podatkowe są nieuniknione?

  ...ulgi podatkowej. Pod koniec ubiegłego roku znowelizowano regulacje dotyczące stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Popyt na informatyków przewyższa podaż, a rola tego zawodu będzie wzrastać.

 • Pracownik może zastosować 50-proc. koszty, nawet jeśli nie zrobił tego pracodawca

  Co mają zrobić pracownicy, którzy w części wykonują pracę twórczą, ale ich pracodawca nie uwzględnił tego w wysłanym do urzędu skarbowego PIT-11? Urzędnicy fiskusa mówią, że mimo braku informacji można zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu. O ile zostało spełnionych kilka warunków.