• Informacje na temat:

  kraje europy środkowo wschodniej

Artykuły na temat: kraje europy środkowo wschodniej
 • Jakie są skutki prawdopodobnego powrotu emigrantów z UE do krajów Europy Środkowo-Wschodniej?

  Siedem milionów obywateli z sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej mieszka obecnie w Europie Zachodniej. Powrót nawet niewielkiego odsetka przyczyniłby się do wzrostu regionalnego poziomu PKB, stymulując rozwój rynków nieruchomości – do takich wniosków doszła agencja Colliers International w raporcie badawczym pt. „Labour Force Boomerang”, poświęconym kwestii efektu bumerangu na rynku pracy.

 • Bankowość w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: 2015 rokiem przejściowym

  Nowy "stan normalny" w sektorze bankowym Europy Środkowo-Wschodniej; Zachodnie banki prowadzące działalność w Europie Środkowo-Wschodniej reagują na nową sytuację; Wzrost na niektórych rynkach krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej; postęp na Węgrzech i w Rumunii; Wskaźnik kredytów zagrożonych (NPL): poprawa sytuacji w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej; pogorszenie w Europie

 • Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej nadal opłacalne

  Mimo to, iż poziom rozwoju gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest niższy niż na Zachodzie, jednak tempo wzrostu PKB jest tam średnio dwukrotnie wyższe niż w unijnej piętnastce.

 • Fundusze unijne stanowią 15,5 proc. średniego, rocznego PKB 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej

  W ostatnim okresie programowania (2007-2013) 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uzyskało dostęp do prawie 176 mld euro dofinansowania z funduszy unijnych. Pieniądze te stanowią 15,5 proc. średniego PKB dla tego regionu Europy.

 • Płaca minimalna w UE. Które kraje w czołówce?

  ...(9,68 euro) i Francji (9,88 euro). Najwyższą płacę minimalną ma Luksemburg - aż 11,55 euro. Niższe płace mają kraje Europy Południowej: Grecja - 3,39 euro, Hiszpania - 4,46 euro. Jeszcze mniejsze(...) Statystycznego najniższa płaca mogłaby wzrosnąć w 2019 r. o 0,35 eurocentów. Wtedy za godzinę pracy przypadałoby w Niemczech 9,19 euro. Największy wzrost w Europie Środkowo-Wschodniej W dalszym ciągu...

 • Czy warto kupować obligacje z Europy Środkowo-Wschodniej?

  2017 r. był bez wątpienia wyjątkowy dla wielu regionów. W zeszłym roku Europa Środkowo-Wschodnia odnotowała wyjątkowo silny wzrost. Zdaniem analityków Saxo Banku ratingi obligacji skarbowych z naszego regionu są niewspółmiernie wysokie do innych państw.

 • Polska na tle krajów postkomunistycznych - wynagrodzenia

  Krajami postkomunistycznymi nazywamy grupę państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji, które na przełomie lat 80. i 90. XX wieku odeszły od ustroju socjalistycznego. Reformy gospodarcze, ujawniając słabości gospodarki centralnie sterowanej, skutkowały także ujawnieniem faktycznego bezrobocia i urealnieniem płac. Czy patrząc przez pryzmat wynagrodzeń, można powiedzieć, że krajom bloku wschodniego...

 • DM PKO BP: Analiza banków z regionu Europy Środkowo-Wschodniej

  Analitycy DM PKO BP w analizie z 16 lipca ocenili banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Za najatrakcyjniejszy uważają czeski Bank Komercni. Rekomendują jego kupno, a w przypadku węgierskiego Banku OTP zalecają jego "trzymanie".

 • Polska znalazła się wśród krajów najbardziej dotkniętych zjawiskiem emigracji

  Potrzebni czy niepotrzebni? Cenni czy niedoceniani? Imigranci to obciążenie dla budżetu państwa czy demograficzny ratunek? Wydajni i pracowici, ale często także rozpuszczeni życiem na obfitym "socjalu" emigranci z Europy Środkowo-Wschodniej przysparzają rządom krajów na Zachodzie wielu rozterek.

 • Chiny stworzyły fundusz dla Europy Środkowo-Wschodniej. Na początek 10 mld euro

  Chiny założyły fundusz inwestycyjny i przekazały do niego 10 mld euro. Fundusz ma finansować chińskie projekty w Europie Środkowo-Wschodniej.