• Informacje na temat:

  kraje europy środkowo wschodniej

Artykuły na temat: kraje europy środkowo wschodniej
 • Jakie są skutki prawdopodobnego powrotu emigrantów z UE do krajów Europy Środkowo-Wschodniej?

  Siedem milionów obywateli z sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej mieszka obecnie w Europie Zachodniej. Powrót nawet niewielkiego odsetka przyczyniłby się do wzrostu regionalnego poziomu PKB, stymulując rozwój rynków nieruchomości – do takich wniosków doszła agencja Colliers International w raporcie badawczym pt. „Labour Force Boomerang”, poświęconym kwestii efektu bumerangu na rynku pracy.

 • Bankowość w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: 2015 rokiem przejściowym

  Nowy "stan normalny" w sektorze bankowym Europy Środkowo-Wschodniej; Zachodnie banki prowadzące działalność w Europie Środkowo-Wschodniej reagują na nową sytuację; Wzrost na niektórych rynkach krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej; postęp na Węgrzech i w Rumunii; Wskaźnik kredytów zagrożonych (NPL): poprawa sytuacji w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej; pogorszenie w Europie

 • Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej nadal opłacalne

  Mimo to, iż poziom rozwoju gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest niższy niż na Zachodzie, jednak tempo wzrostu PKB jest tam średnio dwukrotnie wyższe niż w unijnej piętnastce.

 • Fundusze unijne stanowią 15,5 proc. średniego, rocznego PKB 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej

  W ostatnim okresie programowania (2007-2013) 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uzyskało dostęp do prawie 176 mld euro dofinansowania z funduszy unijnych. Pieniądze te stanowią 15,5 proc. średniego PKB dla tego regionu Europy.

 • Polska na tle krajów postkomunistycznych - wynagrodzenia

  Krajami postkomunistycznymi nazywamy grupę państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji, które na przełomie lat 80. i 90. XX wieku odeszły od ustroju socjalistycznego. Reformy gospodarcze, ujawniając słabości gospodarki centralnie sterowanej, skutkowały także ujawnieniem faktycznego bezrobocia i urealnieniem płac. Czy patrząc przez pryzmat wynagrodzeń, można powiedzieć, że krajom bloku wschodniego...

 • DM PKO BP: Analiza banków z regionu Europy Środkowo-Wschodniej

  Analitycy DM PKO BP w analizie z 16 lipca ocenili banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Za najatrakcyjniejszy uważają czeski Bank Komercni. Rekomendują jego kupno, a w przypadku węgierskiego Banku OTP zalecają jego "trzymanie".

 • Polska znalazła się wśród krajów najbardziej dotkniętych zjawiskiem emigracji

  Potrzebni czy niepotrzebni? Cenni czy niedoceniani? Imigranci to obciążenie dla budżetu państwa czy demograficzny ratunek? Wydajni i pracowici, ale często także rozpuszczeni życiem na obfitym "socjalu" emigranci z Europy Środkowo-Wschodniej przysparzają rządom krajów na Zachodzie wielu rozterek.

 • Chiny stworzyły fundusz dla Europy Środkowo-Wschodniej. Na początek 10 mld euro

  Chiny założyły fundusz inwestycyjny i przekazały do niego 10 mld euro. Fundusz ma finansować chińskie projekty w Europie Środkowo-Wschodniej.

 • Cztery kraje mówią "NIE"

  ...obywatelom Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polakom, do swych rynków pracy. Te kraje do tej pory utrzymywały restrykcje, bo obawiały się nagłego napływu tanich pracowników i poważnych zakłóceń(...) Hughes. Komisja Europejska zachęcała wcześniej 4 kraje starej UE do pełnego otwarcia rynków pracy. Argumentuje, że państwa które się na to już zdecydowały, nie odczuły negatywnych skutków. W Brukseli...

 • Chińscy inwestorzy zaczynają się interesować Europą Środkowo-Wschodnią

  Chińskie firmy nadal nie postrzegają Polski jako samodzielnego rynku w Europie, ale zaczynają doceniać cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Dostrzegają, że to dobre miejsce do inwestowania. Warszawski oddział Industrial and Commercial Bank of China pomaga im nawet szukać okazji do przejęć w Polsce. Oferuje też wsparcie polskim podmiotom, które chcą wejść na rynek Państwa Środka.