• Informacje na temat:

  krajowa rada notarialna

Artykuły na temat: krajowa rada notarialna
 • ...ustalenia jego treści. Aby je uzyskać, należy u dowolnego notariusza przedstawić akt zgonu testatora (osoby, która spisała testament). 2. Maksymalna taksa notarialna za wypis notarialny (ma on moc...

 • Oszustwa "na komornika" wciąż są zbyt łatwe

  Sfałszowane sądowe tytuły wykonawcze, wypisy, odpisy i wyciągi z aktów notarialnych czy komornicze licytacje mienia dłużników przestały być incydentalnymi oszustwami. Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej, pomysłowość złodziei nie zna granic, a prowadzenie przestępczego procederu ułatwia niedostateczne zabezpieczenie dokumentów sądowych i brak elektronicznej bazy danych.

 • We wtorek Krajowa Rada Notarialna poinformowała, że skierowała list do marszałków Sejmu i Senatu oraz rozpoczęła spotkania z szefami klubów parlamentarnych. Na spotkaniach zamierza przekonywać, że planowana przez resort sprawiedliwości deregulacja zawodu notariusza może okazać się groźna dla obywateli, bo osłabnie bezpieczeństwo obrotu prawnego, które swym autorytetem poświadczają notariusze...

 • Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak resort sprawiedliwości ocenia nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni, co sprzyjało patologiom.

 • Uwolnić zawód prawnika

  Likwidację egzaminów wstępnych na aplikację zawodową proponuje Krajowa Rada Radców Prawnych. Chcą oni zwrócić się do premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją takiej zmiany przepisów.

 • Żegnaj użytkowanie wieczyste, witajcie kłopoty ze sprzedażą mieszkań

  Kupujący i sprzedający mieszkania na uwłaszczanych gruntach muszą uzbroić się w cierpliwość: eksperci twierdzą, że transakcje potrwają dłużej niż zazwyczaj. Wszystko przez zaświadczenia, jakie są wydawane przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Agencje nieruchomości spodziewają się zawirowań na rynku. Nie będą to zmiany rewolucyjne, ale mogą mieć wpływ na zainteresowanie niektórymi transakcjami.

 • „Niedawno zmarł mój ojciec. Czy to prawda, że sprawy spadkowe można załatwić nie tylko w sądzie, ale i u notariusza?” Irena W. z Katowic

 • Dziedziczenie długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku

  Sejmowe kluby nie wyraziły podczas środowej debaty sprzeciwu wobec propozycji zmian w prawie, dotyczącej odpowiedzialności za długi spadkowe. Zasadą ma być dziedziczenie długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości.

 • Sprawy spadkowe po bliskich możemy uporządkować w dowolnym momencie, bo prawo do dziedziczenia nie ulega przedawnieniu. Droga...

 • Wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej oraz likwidacja rejestru dłużników niewypłacalnych - to kilka ze zmian noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, którą - jak w środę poinformowała Kancelaria Prezydenta RP - podpisał prezydent Andrzej Duda.