• Informacje na temat:

  liczba urodzeń w polsce

Artykuły na temat: liczba urodzeń w polsce
 • Polsce grozi wyludnienie

  ...- Polsce grozi wyludnienie - ostrzega Przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej, profesor Zbigniew Strzelecki.Trzeba jak najszybciej podjąć decyzje, które mogą temu zapobiec.

 • Nadal spada liczba ludność Polski

  Niska liczba urodzeń w Polsce nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń. Od 1990 r. wartość współczynnika dzietności kształtuje się poniżej 2, podczas gdy wielkość optymalna - określana jako korzystna dla stabilnego rozwoju demograficznego - to 2,1-2,15, Zdaniem analityków na baby boom musimy jeszcze poczekać.

 • Firmom coraz trudniej pozyskiwać pracowników. Jednak Polska ma problem z bezrobociem wśród młodych

  Stopa bezrobocia w Polsce spadła poniżej 7 proc. Według metodologii Eurostatu we wrześniu wyniosła 4,6 proc., co stawia nas w gronie państw o najniższym bezrobociu w całej Unii Europejskiej. Za niskimi wskaźnikami są jednak schowane mniej optymistyczne dane. Wciąż są województwa, w których utrzymuje się dwucyfrowy wskaźnik bezrobocia, niepokojące są też wskaźniki dotyczące skali tego zjawiska...

 • Prof. Kotowska: Nie będzie wzrostu urodzeń, najwyżej ograniczenie spadku

  - Dzietność w Polsce będzie spadać, bo spada liczba kobiet w wieku rozrodczym; nie mówimy dziś o wzroście urodzeń, najwyżej o ograniczeniu spadku - przekonuje prof. Irena Kotowska, demografka z SGH. Jej zdaniem, dzięki programowi 500 plus nie czeka nas nowy "baby boom".

 • Przywileje wybranych grup zawodowych w Polsce

  Górnicy, nauczyciele, kolejarze, policjanci, żołnierze – lista zawodów uprzywilejowanych w Polsce jest długa. Ustawodawca zapewnił im szereg dodatkowych praw – od wcześniejszych emerytur, poprzez dodatkowe pensje, krótszy wymiar pracy czy dodatkowe urlopy.

 • Mamy baby boom. W tym roku może urodzić się najwięcej dzieci od siedmiu lat

  Potwierdzają się dane NFZ o rosnącej liczbie dzieci. Tylko w styczniu tego roku urodziło się o 2,3 tys. noworodków więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Widać to szczególnie w szpitalach, gdzie o miejsce na porodówce z lepszą renomą coraz trudniej.

 • Polska znalazła się wśród krajów najbardziej dotkniętych zjawiskiem emigracji

  ...potencjale emigracyjnym. Największą zmianę procentową w latach 2004 - 2012 zanotowano kolejno na Łotwie (450 proc.), Litwie (400 proc.) i w Rumunii (340 proc.). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 210 procent, co(...) skutki, tj. na emigracji obywateli cierpi system ubezpieczeń społecznych i emerytalny. Bilans zysków i strat podobnie wygląda w Polsce. Biorąc pod uwagę okres 10-letniej "euroemigracji", Polska zyskała...

 • GUS:Spada liczba mieszkańców Polski

  Jak podał GUS, w porównaniu z 2014 rokiem liczba mieszkańców naszego kraju zmniejszyła się o 17 tys. 57 osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego pt. Najwięcej mieszkańców przybyło w Zielonej Górze i Warszawie.

 • Elżbieta Rafalska: Program 500 plus nie powoduje dezaktywizacji kobiet

  .... Przyznała, że byłaby bardziej zadowolona, gdyby liczba urodzeń była wyższa, gdyby "wskaźniki były co najmniej o 10 proc. wyższe". - Ale demografii, tego co już było - liczby osób pozostających w wieku(...) względy rodzinne i osobiste oraz jako przyczynę nieposzukiwania pracy wskazały obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu. Liczba takich kobiet faktycznie zwiększa się, ale proces ten - jak...

 • Rafalska: Jeśli w tym roku urodzi się mniej niż 400 tys. dzieci, to będzie moja porażka

  - Jestem przekonana, że w krótkiej perspektywie wzrost urodzeń będzie widoczny, ale nie umiem stwierdzić, na ile będzie to trwała tendencja - należy być ostrożnym. Nie chciałabym, aby był to jedynie efekt świeżości programu, ale w dużym stopniu przyszłość zależy od naszych działań - mówi minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla "DGP".