• Informacje na temat:

  macierzynski

Artykuły na temat: macierzynski
 • Od nowego 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński zastąpił dłuższy rodzicielski.

 • Warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego

  Pojawianie się dziecka to przełom w każdej rodzinie, nie tylko od względem emocjonalnym, ale także finansowym. Niemowlę generuje spore wydatki, dlatego wiele pracownic stara się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Jak to zrobić?

 • Od początku 2016 roku zmieniły się zasady wypłacania zasiłków macierzyńskich dla mam, które prowadzą działalność gospodarczą. Zlikwidowano możliwość uzyskania bardzo wysokich świadczeń przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego tylko dlatego, że kobieta wpłaciła jedną wysoką składkę.

 • Zmiany w zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego

  Z dniem 14 sierpnia 2015 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające skorzystanie z zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego ojca dziecka w sytuacji, gdy nieubezpieczona matka dziecka nie może sprawować nad nim opieki. Będzie to możliwe w przypadku jej śmierci albo porzucenia przez nią dziecka lub też w sytuacji, gdy opiekę nad dzieckiem uniemożliwi jej stan zdrowia.

 • Jestem zatrudniona na pełnym etacie u jednego pracodawcy. Dorabiam też na umowę o dzieło u innego, wykonując prace chałupnicze. Spodziewam się dziecka i planuję po jego urodzeniu, w czasie urlopu macierzyńskiego, nadal pracować chałupniczo na umowę o dzieło. Czy to prawda, że jeśli mój pracodawca dowie się o tym, mogę stracić zasiłek macierzyński? Żaklina z Opola

 • Jakie składki przedsiębiorcy pobierającego zasiłek macierzyński?

  Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, zasadniczo opłaca za siebie z tego tytułu w ZUS składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie ma ukończonego określonego wieku, musi też uiszczać do ZUS składkę na Fundusz Pracy.

 • Moja przyjaciółka była w ciąży, którą w 10. tygodniu poroniła. Czy to prawda, że zamiast iść na zwolnienie lekarskie, mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Marzena z Łódzkiego

 • Kiedy przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego?

  Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego może być wypłacany odpowiednio w wysokości 100 proc., a następnie 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku, lub też w wysokości 80 proc. tej podstawy. Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego może stanowić podstawę do wyrównania wypłaconego wcześniej zasiłku macierzyńskiego, jednak wyłącznie w określonych przez ustawodawcę przypadkach.

 • W mojej rodzinie wydarzyła się tragedia – siostra poroniła pierwszą ciążę. Lekarz wypisał jej z tego powodu zwolnienie lekarskie, ale słyszałam, że w takiej sytuacji kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Anna z Grudziąca.

 • Zasiłek macierzyński: Jak ustalić jego wysokość?

  Wielu pracodawców ma problemy ze wskazaniem podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Najwięcej kłopotów sprawiają takie kwestie jak dodatki do wynagrodzenia oraz urlopy - wypoczynkowy i wychowawczy.