• Informacje na temat:

  macierzyński 2012

Artykuły na temat: macierzyński 2012
 • Przepisy Kodeksu pracy w sposób jednoznaczny formułują obowiązek pracodawcy dopuszczenia pracownika do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim.

 • Roczny urlop rodzicielski częściowo na etacie

  Jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych związanych z opieką nad dzieckiem jest tzw. roczny urlop rodzicielski. Wbrew potocznej nazwie składa się na niego nie tylko urlop rodzicielski, ale również podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Łącznie urlopy te dają prawo do co najmniej rocznego okresu sprawowania opieki nad dzieckiem. W tym czasie wielu rodziców korzysta z uprawnienia do

 • Zasiłki macierzyńskie już nie do wyłudzenia

  Zakładanie firmy tuż przed porodem i opłacanie tylko przez miesiąc wysokich składek na ubezpieczenie chorobowe nie zapewni już otrzymania świadczeń w wysokości kilku tysięcy złotych. Na podstawie rządowego projektu zmian przepisów, który przyjęła Rada Ministrów, podstawą do ustalania kwoty zasiłku macierzyńskiego będzie minimalna podstawa wymiaru składek zwiększana o 1/12 za dodatkowo zapłacone...

 • Sejm w mijającej kadencji uchwalił 723 ustawy, w tym np. o likwidacji OFE i podwyższeniu wieku emerytalnego

  Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, zmiany w OFE, przepisy wprowadzające roczny urlop macierzyński - to niektóre z kwestii uregulowanych w ustawach uchwalonych przez Sejm w mijającej kadencji. Przypominamy najważniejsze gospodarcze decyzje ostatnich lat.

 • Dłuższy macierzyński, krótszy wychowawczy

  ...urodzeniu dziecka pracownik będzie mógł skorzystać z 12 miesięcy macierzyńskiego, a wymiar urlopu wychowawczego ma nadal wynosić do 36 miesięcy. Po zsumowaniu tych okresów wynika, że rząd daje rodzicom prawo do 48 miesięcy ciągłej opieki. Nie uwzględnia się tego, że rodzice biorą po macierzyńskim urlop wypoczynkowy z reguły za okres 2 lat (czyli około 2 miesiące). Niestety w projektach przedstawionych...

 • Już ponad 1,3 mln elektronicznych profili w ZUS

  Platforma Usług Elektronicznych, w skrócie PUE, została udostępniona dla płatników składek i ubezpieczonych w czerwcu 2012 roku. Od tamtej pory swój profil w elektronicznym ZUS założyło ponad 1,3 mln użytkowników.

 • Prezydent podpisał ustawę o "trzynastkach" dla matek na macierzyńskim

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników "budżetówki", umożliwiając wliczenie okresu urlopy macierzyńskiego do czasu pracy, niezbędnego do otrzymania trzynastej pensji.

 • Choć polityka prorodzinna ma niewątpliwie wpływ na decyzję o posiadaniu dziecka, to nie należy oczekiwać, że szybko doprowadzi do demograficznego boomu. Nie stało się tak dotychczas w żadnym kraju.

 • Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

  Obecnie osoby ubezpieczone mogą korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez rok, a nawet i dłużej (przy większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu lub przyjętych jednocześnie na wychowanie). O ile jednak podstawowy urlop macierzyński/na warunkach urlopu macierzyńskiego jest przyznawany obligatoryjnie, to o pozostałe urlopy (dodatkowy macierzyński i rodzicielski) trzeba wystąpić ze...

 • Ustalanie dochodu rodziny dla celów przyznania 500 zł na pierwsze dziecko

  Aby uzyskać wprowadzone od 1 kwietnia br. świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć ustalonych przez ustawodawcę progów dochodowych. O jaki dochód tu chodzi i z jakiego okresu oraz czy w każdym przypadku należy go dokumentować?