• Informacje na temat:

  makroekonomia

Artykuły na temat: makroekonomia
 • W Niemczech wzrosły wynagrodzenia. O ile?

  Dla pracowników w Niemczech był to dobry rok - podkreśla Federalny Urząd Statystyczny. Według jego wyliczeń w trzecim kwartale tego roku płace brutto odnotowały największy od siedmiu lat wzrost. Przeciętnie wynagrodzenia wzrosły o 3,6 proc. Taki trend odnotowano ostatnio w 2011 roku.

 • Rynki w Europie otrząsają się z lekkiej awersji do ryzyka, jaka oplotła handel w Azji, a bez eskalacji konfliktu syryjskiego łatwiej jest wrócić do optymizmu. Na FX słabszy jest USD i NZD, silny GBP, EUR i PLN, choć bez większych emocji.

 • BIEC: Maleje ofert pracy w internecie

  Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy spada drugi miesiąc z rzędu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci dodają, że choć pozytywne tendencje na rynku wolnych miejsc pracy osłabły, to nie wygasły.

 • Analiza fundamentalna: Co wpływa na cenę na rynku Fx, czyli makroekonomia inwestora

  Analiza fundamentalna często odrzucana jest przez inwestora handlującego na rynku Fx ze względu na złożoność samego procesu i wysoki poziom subiektywności oceny. Czy prawidłowo? Które czynniki makroekonomiczne mają największe znaczenie i jak wpływają na wycenę walut?

 • Chcemy premii i podwyżki. Presja płacowa jest coraz silniejsza

  56 proc. Polaków spodziewa się premii, a aż 51 proc. respondentów oczekiwałoby z nowym rokiem podwyżki wynagrodzenia. Polscy pracodawcy już od kilku lat nie przeżywali takiej presji płacowej - wynika z badania "Monitor Rynku Pracy", prowadzonego przez Randstad.

 • PMI:W lutym wzrost w sektorze przemysłowym wyraźny

  Według najnowszych danych PMI opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC polski sektor przemysłowy w lutym ponownie odnotował wyraźne ożywienie warunków gospodarczych. Mimo wolniejszego wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień wskaźnik PMI pozostał na wysokim poziomie.

 • Jak Amazon namieszał na polskim rynku pracy

  "Porównując stawkę Amazona do wprowadzanej od stycznia 2015 stawki niemieckiej płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę, możemy mówić o wyzysku. Dyskusyjna jest też kwestia przywilejów, które uzyskują tego typu firmy w porównaniu z małymi i średnimi przedsiębiorstwami pozbawionymi dostępu do tego typu preferencji" - mówi dr Beata Woźniak-Jęchorek z UE w Poznaniu. Czy Polsce potrzebne są inwestycje opierające nasz rozwój na taniej sile roboczej?

 • Jest porozumienie w sprawie realizacji planu inwestycyjnego Junckera

  Negocjatorzy europarlamentu i rządów państw UE uzgodnili w czwartek nad ranem kompromis w sprawie wdrażania planu inwestycyjnego, zaproponowanego przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Plan ma wygenerować inwestycje warte 315 mld euro.

 • Potęga siwizny

  Nazwijmy to "Siwym Nowym Światem" lub, zapożyczając tytuł książki, "Wiekiem Starzenia Się". Jakkolwiek by to nazywać, demografia - ze starzeniem się populacji w krajach rozwiniętych, a wkrótce także w wielu krajach rozwijających się - staje się poważnym tematem wśród inwestorów.

 • Agencja Fitch podwyższyła szacunek wzrostu PKB Polski na 2018 r. do 3,9 proc. z 3,6 proc. szacowanych w grudniu - wynika ze środowego raportu Fitch. Agencja obniżyła prognozy skali podwyżek stóp procentowych przez RPP na lata 2018-2019 o 50 pb i 25 pb.