• Informacje na temat:

  mandat z fotoradaru

Artykuły na temat: mandat z fotoradaru
 • Straż miejska ma prawo skierować sprawę do sądu, jeżeli właściciel samochodu nie wskaże, kto kierował jego autem, gdy fotoradar wykazał przekroczenie prędkości. Tak uznał Sąd Najwyższy (SN) w uchwale z 30 września 2014 r. (I KZP 16/14).

 • Po tym, jak z początkiem roku samorządy straciły uprawnienia do korzystania z urządzeń rejestrujących prędkość, dokańczaniem spraw mandatowych zajęła się policja. W sumie funkcjonariusze przejęli od(...)" kierowców, do szybkiego zakończenia spraw i opłacenia mandatów.

 • Jeśli przyjmiesz mandat, choć to nie ty siedziałeś za kierownicą, można ci zarzucić fałszywe zeznania!

 • Fotoradary niestraszne. Skuteczność: 9 procent

  Resort finansów spodziewa się, że w całym 2013 r. wpływy z fotoradarów przekroczą astronomiczną kwotę 1,5 mld zł. Dla porównania do końca listopada br. zarobiły niespełna 30 mln zł.

 • Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował mnie o przekroczeniu prędkości i wezwał do wskazania, kto w tym czasie kierował samochodem. Jednak zdjęć z fotoradaru nie przesłał. Moim autem jeżdżą trzy osoby – ja, mąż i syn. Skąd mam wiedzieć, kto wtedy kierował? Jeśli nie wskażę nikogo, grozi mi za to mandat! Ale jeśli będę zgadywać, może się okazać, że wprowadziłam urzędników w błąd i za...

 • Kodeks wykroczeń - surowe kary i nowe limity

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele zmian dla obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Powstanie elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczne karanie. Przestępstwem ma być kradzież rzeczy powyżej stałego progu 400 zł, a nie jak obecnie progu kroczącego - jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. - 500 zł).

 • Od 1 stycznia 2016 roku straż miejska i gminna nie może już korzystać z fotoradarów i wystawiać kierowcom mandatów za przekroczenie prędkości.

 • Kiedy odmówić przyjęcia mandatu i iść do sądu?

  Nikt nie lubi płacić mandatów, szczególnie tych, które uważamy za niesłuszne. Zawsze możemy odmówić przyjęcia mandatu, a wtedy sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Niestety, koszty samego postępowania, szczególnie jeśli sprawa przejdzie kilka instancji, mogą dalece przekroczyć kwotę pierwotnie nałożonej kary. Dodatkowo, zawsze pozostaje ryzyko, że przegramy i poniesiemy koszty rozprawy

 • Niedawno zrobiłam prawo jazdy i wybieram się na urlop samochodem. Na co szczególnie zwracać uwagę, aby nie narazić się na mandat? Inga z Suchej Beskidzkiej...

 • Od 400 złotych będzie już przestępstwo!

  Obniżenie - z jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 525 zł, do stałej wartości 400 zł - progu, od którego kradzież nie jest wykroczeniem, a staje się przestępstwem - przewiduje projekt zmiany Kodeksu wykroczeń, który we wtorek przyjął rząd.