• Informacje na temat:

  mandaty z fotoradarów

Artykuły na temat: mandaty z fotoradarów
 • Rzeczywiście fotoradary nie tylko w Warszawie stoją bezczynnie od jakiegoś czasu. To wynik decyzji poprzedniego rządu, który zakazał używania fotoradarów straży miejskiej i uprawnienia do tego przekazał Inspekcji Transportu Drogowego. Ze zmianą tą wiązał się również przepływ pieniędzy. Dotychczas mandaty za uwiecznione na zdjęciu wykroczenia płynęły do kasy miast i gmin. Po zmianach, tj. od...

 • Fotoradary niestraszne. Skuteczność: 9 procent

  Resort finansów spodziewa się, że w całym 2013 r. wpływy z fotoradarów przekroczą astronomiczną kwotę 1,5 mld zł. Dla porównania do końca listopada br. zarobiły niespełna 30 mln zł.

 • Jeśli złamiemy przepisy ruchu drogowego za granicą, nie liczmy na uniknięcie mandatu. Również przyjeżdżający do nas cudzoziemcy nie mogą czuć się bezkarni.

 • Kodeks wykroczeń - surowe kary i nowe limity

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele zmian dla obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Powstanie elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczne karanie. Przestępstwem ma być kradzież rzeczy powyżej stałego progu 400 zł, a nie jak obecnie progu kroczącego - jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. - 500 zł).

 • Od 1 stycznia 2016 roku straż miejska i gminna nie może już korzystać z fotoradarów i wystawiać kierowcom mandatów za przekroczenie prędkości.

 • Kiedy odmówić przyjęcia mandatu i iść do sądu?

  Nikt nie lubi płacić mandatów, szczególnie tych, które uważamy za niesłuszne. Zawsze możemy odmówić przyjęcia mandatu, a wtedy sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Niestety, koszty samego postępowania, szczególnie jeśli sprawa przejdzie kilka instancji, mogą dalece przekroczyć kwotę pierwotnie nałożonej kary. Dodatkowo, zawsze pozostaje ryzyko, że przegramy i poniesiemy koszty rozprawy. Kierowcy mogą mieć jednak i na to sposób.

 • Za co karze straż miejska

  ...powinna wynosić 8 tys. zł. W ubiegłym roku straż miejska i gminna podjęła ponad 2,6 mln interwencji i wystawiła 1,3 mln mandatów. Najczęściej karani byli kierowcy za zbyt szybką jazdę – mandaty wystawione z tego tytułu wyniosły w sumie 130 mln zł. Takich dochodów gminy i miasta mieć już nie będą, bo od 1 stycznia 2016 r. straż miejska i gminna zostanie pozbawiona możliwości używania fotoradarów. Ale...

 • Leków bez recepty tak łatwo już nie kupisz? Politycy i farmaceuci chcą zmian w prawie

  Polacy masowo kupują leki bez recepty poza aptekami. Samych tabletek przeciwbólowych znika z półek rocznie aż 489 milionów sztuk. Farmaceuci alarmują, że nikt tego handlu nie kontroluje i nie wiadomo, ile zatruć spowodowanych jest przez leki, wydane przez sprzedawców bez odpowiedniego przeszkolenia. Domagają się więc całkowitego zakazu handlu medykamentami bez recepty. Co na to politycy?

 • Od 400 złotych będzie już przestępstwo!

  Obniżenie - z jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 525 zł, do stałej wartości 400 zł - progu, od którego kradzież nie jest wykroczeniem, a staje się przestępstwem - przewiduje projekt zmiany Kodeksu wykroczeń, który we wtorek przyjął rząd.

 • Finansowe kary nie tylko od policji

  Nie tylko policja nakłada mandaty za przekroczenie prędkości. Takie prawo ma również straż miejska, która może kontrolować prędkość przy pomocy fotoradarów. Kary grożą jednak nie tylko za nadmierną prędkość, ale także np. za brak wymaganych dokumentów i zły stan techniczny samochodu.