• Informacje na temat:

  mapa linii kolejowych w polsce

Artykuły na temat: mapa linii kolejowych w polsce
 • Nowe, trudne szlaki na mapie Europy

  Z mozołem powstają projekty infrastrukturalne łączące kraje Europy Środkowej i Wschodniej - tak przecież potrzebne dla likwidacji barier komunikacyjnych i rozwoju regionów. Brak pieniędzy nie zawsze jest głównym powodem. Największy to rozstaw szyn.

 • Współpraca kolejowych przewoźników z firmami autobusowymi rozwiąże problem 14 milionów Polaków?

  Nawet co trzeci Polak ma ograniczony dostęp do środków transportu publicznego. Sposobem na ograniczenie tego wykluczenia ma być współpraca przewoźników kolejowych z autobusowymi. PKP Intercity już rozpoczęły rozmowy z kilkoma przewoźnikami autobusowymi. Jednak doświadczenia z podobnej współpracy spółki Przewozy Regionalne pokazują, że takie rozwiązanie problemu białych plam na mapie transportowej

 • Kolej dużych prędkości połączy Wrocław z Warszawą do 2035 roku

  Wrocław nie miał nigdy szczęścia do połączenia kolejowego z Warszawą, ale najnowsze plany rządowe zapowiadają diametralną zmianę w tym względzie. Nie będzie to jednak rewolucja, a stopniowa ewolucja, choć ma się zakończyć powstaniem kolei dużych prędkości między tymi miastami.

 • Rola Polski na transportowej mapie Europy byłaby większa, gdyby powstały u nas nowoczesne huby logistyczne. Pytanie: jak wykreować taki europejski węzeł?

 • Niechętnie podbijamy rynki rozwijające się

  Choć nasza gospodarka rośnie, polskie firmy wcale gremialnie nie zdobywają rynków krajów rozwijających się. Kraje te mają zaledwie dziewięcioprocentowy udział w naszym eksporcie.

 • Dolar zyskuje najmocniej od 2009 roku, kapitał ewakuuje się z rynków wschodzących

  Dolar zyskuje najmocniej od 2009 roku, a zagraniczny kapitał ewakuuje się z rynków wschodzących. Indeks dolarowy agencji Bloomberg, mierzący siłę dolara względem koszyka głównych walut, zyskuje dziś około 0,9 proc. Indeks ten w ciągu ostatnich 4 dni, czyli od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta, zyskał już ponad 2 proc. i znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od lutego.

 • pozwolę sobie być samozwańczym rzecznikiem prasowym - uzasadnił swoją obecność na konferencji poświęconej listowi otwartemu w sprawie likwidacji linii kolejowych były członek zarządu PKP SA ds. rewitalizacji dworców kolejowych, Jacek Prześluga.

 • Czarny scenariusz dla 125 tys. osób?

  Niedofinansowanie, brak inwestycji, niedokończona restrukturyzacja PKP i niechęć kolejnych rządów do przeprowadzenia reform - to zdaniem autorów opracowania "Biała księga. Mapa problemów polskiego kolejnictwa" główne przyczyny złej sytuacji kolei. Według rzecznika Grupy PKP Łukasza Kurpiewskiego raport mówi o minionych latach funkcjonowania kolei, a zawarte w nim uwagi nie są zaskakujące.

 • Bieńkowska: drogi i koleje, kultura i EFS wśród punktów spornych z KE

  Podział unijnych środków na drogi i koleje, finansowanie projektów w sferze kultury i zasady korzystania z Europejskiego Funduszu Społecznego - to potencjalne punkty sporne w polskich negocjacjach z KE - oceniła w wywiadzie dla PAP wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

 • Komunikacyjny kręgosłup kraju jest sparaliżowany

  Koszmar czeka rodaków w drodze na urlop - ostrzega "Rzeczpospolita". W 400 miejscach rozkopane są drogi, a 1400 km torów jest w remoncie. Tymczasem "Dziennik Gazeta Prawna" ustalił, że chińska firma Covec powinna zapłacić 741 mln zł odszkodowania za niedokończoną budowę autostrady A-2. Rzecz w tym, że nie ma żadnego majątku w Polsce, a jej gwarancje bankowe opiewają na zaledwie 130 mln zł.