• Informacje na temat:

  na czym polega wydobycie gazu łupkowego

Artykuły na temat: na czym polega wydobycie gazu łupkowego
 • USA na skraju łupkowego bankructwa

  Gwałtowny spadek cen ropy naftowej wydaje się nie mieć końca. Szczególnie boleśnie odczuwa go branża łupkowa w USA: działalność muszą ograniczyć już tacy potentaci, jak Schlumberger i Halliburton.

 • Niemcy: Od dzisiaj całkowity zakaz frackingu

  W USA prezydent Trump już zapowiedział, że chce zintensyfikować wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania (ang. fracking). W Niemczech jest ona od 11 lutego 2017 r. praktycznie zabroniona.

 • USA mają szansę stać się nowym supermocarstwem gazowym

  Dziesięć lat temu amerykańscy wydobywcy gazu z konwencjonalnych źródeł stanęli przed widmem kryzysu, gdyż pokłady gazu ziemnego zaczęły się szybko wyczerpywać. Dla zrównoważenia spadku produkcji koncerny energetyczne, takie jak ExxonMobil Corp., BP P.L.C. oraz Chevron Corp., planowały wydać miliardy dolarów na budowę nowych terminali importowych gazu.

 • Tania ropa zmieni świat

  O ile samo stwierdzenie o znaczącym wpływie mocnego spadku cen ropy naftowej na wiele zjawisk w gospodarce i życiu codziennym nie budzi niczyich wątpliwości, to określenie konkretnych konsekwencji tego zjawiska nie jest już ani tak proste, ani jednoznaczne. Nie jest bowiem tak, że tania ropa to same korzyści dla wszystkich. W takich przypadkach zawsze są wygrani i przegrani, a bilans zysków i strat często trudno przewidzieć i oszacować.

 • Czy rezygnować z rosyjskiego gazu? A może lepiej wynegocjować sobie niemieckie zniżki...

  Zamiast kierować się niechęcią i zaszłościami, właśnie teraz jest moment na to, by zakopać wojenny topór i puścić oko do partnerów z Gazpromu. Mamy w rękawie sporo gazowych asów, możemy więc liczyć na rabaty. Jeśli przeczekamy dobry moment negocjacyjny, na lepsze ceny nie będzie szans - pisze Aleksandra Gruszczyńska.

 • Pogromca mitów gazowych

  Plan rozwoju gazowego potentata w Polsce, na najbliższych kilka lat: inwestowanie w upstream, utrzymanie mocnej pozycji w handlu, maksymalizacja przepływów z aktywów infrastrukturalnych i wytwarzania, akwizycja sieci ciepłowniczych. - Oczywiście także szukamy okazji na rynku. Mamy apetyt na inwestycje - podkreśla Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.