• Informacje na temat:

  nacjonalizacja

Artykuły na temat: nacjonalizacja
 • Gdzie płacą grosze?

  Od wielu lat zwykło się mówić, że najniższe koszty pracy są w Chinach. To był magnes przyciągający inwestorów, w tym także firmy z innych krajów. Prognozy mówią, że już w przyszłym roku Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone pod względem produkcji przemysłowej.

 • Sąd: Nacjonalizacja Prywatbanku niezgodna z prawem

  Przeprowadzona w 2016 r. nacjonalizacja największego banku komercyjnego Ukrainy, Prywatbanku, była niezgodna z prawem - orzekł w czwartek okręgowy sąd administracyjny w Kijowie. Pozew w tej sprawie złożył współwłaściciel banku, miliarder Ihor Kołomojski.

 • Reprywatyzacja czy nacjonalizacja OFE

  Autorzy Planu Budowy Kapitału boją się, że gdyby dać nam możliwość natychmiastowego przeniesienia pieniędzy z OFE/funduszy inwestycyjnych do innych instytucji, to byśmy z niej skorzystali. To by oznaczało natychmiastowy kres OFE/FI.

 • Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami oraz rok na złożenie roszczeń - to m.in. zapisy projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Według szacunków, jej wejście w życie oznaczałoby wydatki od 10 do 15 mld zł.

 • Węgrzy i Norwegowie przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami nacjonalizacji rynku podręczników

  Ingerencja rządu w rynek podręczników może skutkować obniżeniem jakości edukacji - tak wynika z doświadczeń Węgrów i Norwegów. Tam podobnie jak w Polsce rząd zdecydował się przejąć rolę profesjonalnych wydawców.

 • Morawiecki: Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE

  - Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE, ale mamy bardzo dobry plan jak zbudować polski kapitał - poinformował podczas konferencji wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

 • Narodowy Bank Ukrainy ratuje największy bank

  Narodowy Bank Ukrainy (NBU) uznał, że największy bank w tym kraju, PrywatBank, jest niewypłacalny - oświadczyła w poniedziałek szefowa NBU Wałeria Hontariewa, tłumacząc podjętą przez rząd decyzję o jego nacjonalizacji.

 • Dobrze, że Pekao wyjdzie z Grupy Unicredit - Pawłowicz

  - Dobrze, że Pekao wyjdzie z Grupy Unicredit - powiedział w środę dziennikarzom podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie wiceprzewodniczący rady nadzorczej banku Pekao prof. Leszek Pawłowicz. Zastrzegł, że nie jest jednak zwolennikiem "nacjonalizacji" banku.

 • Wyższe kary dla firm - 30 mln zł i likwidacja przedsiębiorstwa

  Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło nowy projekt ustawy nakładający na podmioty zbiorowe surowe kary za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe. Wykrycie nieprawidłowości w przedsiębiorstwie może wkrótce skutkować nie tylko wysokimi karami finansowymi, ale także jego likwidacją oraz przepadkiem mienia na rzecz Skarbu Państwa - czyli nacjonalizacją.

 • Emerytura społeczna dobrym pomysłem. Dla rządu

  Nazwa Program Budowy Kapitału, który ogłosił rząd, jest bardzo myląca, bo dotyczy programu zakładającego nacjonalizację jednej czwartej oszczędności emerytalnych Polaków zebranych w OFE. I choć w planie można wskazać także kilka propozycji, które same w sobie mogłyby przyczynić się do wzrostu oszczędności, to jednak trudno mówić o wiarygodności rządu, który z jednej strony zachęca do oszczędzania, a z drugiej nacjonalizuje już istniejące oszczędności.