• Informacje na temat:

  najbogatsza gmina w polsce

Artykuły na temat: najbogatsza gmina w polsce
 • Ranking. Najbiedniejsze i najbogatsze gminy

  Kleszczów w Łódzkiem ponownie najbogatszą gminą w Polsce, Warszawa - najbogatszym miastem na prawach powiatu - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 r.

 • Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce

  Dochody najbogatszej gminy w Polsce, Kleszczowa, są ponad 80-krotnie większe od wpływów podatkowych najbiedniejszego samorządu - Radgoszczy. Trzy lata wcześniej różnice te były jeszcze większe, prawie 100-krotne.

 • Ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin. Ogromne różnice w dochodach

  Z kwotą wpływów podatkowych na poziomie blisko 32 tys. zł na jednego mieszkańca Kleszczów w woj. łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

 • Potężne straty finansowe najbogatszych gmin

  Najbogatsze gminy górnicze stracą najwięcej na zmianach, przygotowanych przez rząd, które dotyczą opłat eksploatacyjnych za wydobycie kopalin. Samorządy dostaną mniej, a rząd będzie miał do dyspozycji dodatkowo ponad 80 mln zł, które trafią do państwowego funduszu.

 • Samorząd terytorialny straci niezależność?

  Władze centralne narzucają samorządom coraz więcej zadań, ale nie dają pieniędzy na ich realizację. Samorząd terytorialny w Polsce traci autonomię finansową. Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie podatku katastralnego.

 • Dochody gmin w Polsce od 2,8 tys. zł do 48 tys. zł na mieszkańca

  Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł - wynika danych GUS za 2016. Swoje bogactwo Kleszczów zawdzięcza podatkom z kopalni i elektrowni Bełchatów, zlokalizowanych na jej terenie.

 • Darmowe przedszkola i dowozy dzieci do przedszkoli; dopłaty do wody, ścieków i śmieci oraz zwolnienia z niektórych podatków. Również kryty basen, korty tenisowe i lokalna sieć gminnego transportu - to niektóre z udogodnień, jakie mają do dyspozycji mieszkańcy gminy Rudna, nieopodal Lubina. - Bogactwo regionu zawdzięczamy położeniu. Leżymy w sercu Zagłębia Miedziowego. To dar , który dała nam natura - podkreśla Władysław Bigus, wójt gminy Rudna.

 • Tylko 15-20 proc. mieszkań w Polsce jest wynajmowanych. To ponad dwa razy mniej niż w Holandii czy Niemczech.

 • Suburbanizacja trwa w najlepsze. Przybywa mieszkańców gmin okalających największe miasta

  Mieszkańcy dużych miast chętnie przeprowadzają się do okolicznych gmin. Gdzie w 2015 r. odnotowano najwyższe saldo migracji?

 • Niektóre gminy mogą przestać istnieć. Znów wybuchła wojna o granice

  Do MSWiA spływają pierwsze wnioski od samorządów, które w 2020 r. chcą przejąć tereny sąsiadów. Zaczyna się okres lobbowania i realizacji politycznych umów. Proces jest tak nietransparentny, że budzi obawy Rady Europy.