• Informacje na temat:

  nbp tabela a

Artykuły na temat: nbp tabela a
 • Kiedy dogonimy Wielką Brytanię pod względem wysokości płac?

  Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2014 roku wyniosło w przeliczeniu 889 euro (niecałe 3900 zł; 1 euro = 4,3830 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 19.02.2016 r.). To prawie czterokrotnie mniej niż wyniosła przeciętna płaca w Wielkiej Brytanii, która w analizowanym okresie wyniosła 3406 euro brutto miesięcznie. Postanowiliśmy więc przeprowadzić analizę i sprawdzić, w jakim czasie uda nam się...

 • Deficyt w obrotach bieżących w sierpniu wyniósł 986 mln euro - podał we wtorek Narodowy Bank Polski. Deficyt za lipiec wynosił 681 mln euro. Zdaniem ekonomistów, dane świadczą o słabnięciu polskiego eksportu, choć wpływ na nie miała też zmiana metodologii liczenia bilansu.

 • Płaca minimalna dla kierowców - Norwegowie wykorzystują niemiecki wytrych

  Norwegia wykorzystuje przetarte przez niemiecką ustawę MiLoG szlaki i wprowadza płacę minimalną dla zagranicznych kierowców autobusów i ciężarówek. Od 1 lipca stawka minimalna za godzinę pracy to 158,32 korony norweskie (1 NOK = 0,4632 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 10.08.2015 r.). Dodatkowo kierowcy muszą otrzymywać, zgodne z norweskimi stawkami, diety, w wysokości 307 NOK na dobę.

 • Raport o inflacji KE: Polska bez nierównowagi makroekonomicznej

  Polska jest obecnie jedną z najbardziej zrównoważonych gospodarek w Europie - wynika z opracowania NBP zawartego w opublikowanym w poniedziałek lipcowym Raporcie o inflacji.

 • Wlk. Brytania: Zajęcie dla Polaków w przetwórniach żywności

  W brytyjskich zakładach przetwarzających żywność pracuje wielu Polaków. Nasi rodacy zajmują się pakowaniem ciastek, kanapek oraz innych produktów spożywczych. Dzięki nocnym zmianom i dużej liczbie nadgodzin można zarobić nawet 400 funtów tygodniowo (ok. 2100 zł; 1 funt = 5,2663 zł wg tabeli kursów średnich NBP z 19.11.2014 r.).

 • Ilu Polaków może kupić "M" bez banku?

  Krajowe media niekiedy podają szacunki NBP dotyczące zakupów mieszkań bez kredytu. Wspomniane statystyki czasem przedstawia się w sposób, który sugeruje, że lokal za gotówkę kupiło aż 60 proc. Polaków. Taka informacja oczywiście jest nie do końca prawdziwa. Trzeba pamiętać, że dane Narodowego Banku Polskiego przedstawiają tylko pewien wycinek całego rynku mieszkaniowego. W krajowych metropoliach

 • Norwegia: Praca sezonowa dla Polaków - malowanie drewnianych domków

  Każdego roku w sezonie wakacyjnym przy malowaniu drewnianych domków w Norwegii pracuje spora grupa naszych rodaków. Stawki oferowane Polakom sięgają nawet 150 koron na godzinę (1 korona NOK = 0,4959 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 26.06.2014 r.), choć nie zawsze można tyle zarobić.

 • Komitet Stabilności Finansowej zajmie się frankiem

  Dziś Komitet Stabilności Finansowej spotka się ws. kursu franka. Prezes NBP Marek Belka, który ocenia, że uderzenie w kredytobiorców frankowych jest "względnie trwałe", liczy na informacje od przedstawicieli banków, czy uwzględnią ujemne stopy procentowe w Szwajcarii.

 • Wyższe płace w kraju tulipanów

  Od 1 stycznia 2013 roku stawka minimalna dla osób zatrudnionych w Holandii w pełnym wymiarze 40 godzin tygodniowo wzrosła do 8,48 euro/godz. brutto (1 euro = 4,0996 zł wg NBP z dn. 11 stycznia 2013 r.). Podana kwota dotyczy pracowników w wieku powyżej 23 lat.

 • RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.