• Informacje na temat:

  norwegia

Artykuły na temat: norwegia
 • Na truskawki do Norwegii

  Pierwsze prace przy zbiorach truskawek w Norwegii rozpoczną się w pierwszej połowie czerwca, głównie u plantatorów uprawiających te owoce w tunelach foliowych. Najwięcej takich plantacji można spotkać w regionie Rogoland (południowo-wschodnia Norwegia). Pierwsze truskawki na norweskich polach pojawiają się zwykle w ostatnim tygodniu czerwca. Z polecenia lub na własną rękę Osoby zainteresowane...

 • Norwegia domyka granice przed cudzoziemcami. Deportacje mogą dotknąć Polaków

  Deportacje, większa kontrola granic i polityczna gra zasiłkami. W ubiegłym roku z Norwegii deportowano niemal 6,5 tys. imigrantów. To o ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej i aż pięć razy więcej niż dekadę temu. Wśród wydalonych najwięcej było Nigeryjczyków (20 proc.), Rumunów (18 proc.), Afgańczyków (16 proc.) i Polaków (14 proc.). Obywatele państw unijnych najczęściej byli odsyłani za złamanie prawa karnego.

 • Zarobki Polaków w Norwegii

  Norwegia to prawdziwe zarobkowe eldorado dla naszych rodaków. Zapotrzebowanie norweskiego rynku pracy na specjalistów, w szczególności budowlanych, jest olbrzymie. Dlatego tak wielu naszych rodaków decyduje się na pracę w tym kraju na stałe. Poniżej przedstawiamy porównanie cen w obu krajach, liczbę imigrantów oraz zarobki na stanowiskach, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków.

 • W zeszłym tygodniu negatywny wpływ na notowania NOK miała taniejąca ropa. Teraz dzisiejszym danym nt. PKB korona norweska nabrała wiatru w żagle.

 • Norwegia: coraz więcej turystów i... pracy

  Branża turystyczna powoli szykuje się do sezonu turystycznego. A to kojarzy się nam ze zwiększonym zapotrzebowaniem na rynku pracy. I w rzeczywistości tak jest. Wraz z pierwszymi oznakami norweskiej wiosny, pojawiają się pierwsze oferty pracy.

 • Gospodarka Norwegii zagrożona

  Gospodarka Norwegii może okazać się jedną z najbardziej narażonych na obecny spadek cen ropy naftowej, gdyż udział sektora wydobywczego w PKB wynosi zdecydowanie ponad 20%.

 • ​Norwegia: Płaca minimalna dla zagranicznych kierowców wprowadzona

  1 lipca w Norwegii wprowadzono minimalną płacę dla zagranicznych kierowców ciężarówek i autobusów. Naciski na ten skandynawski kraj mogą nie być tak skuteczne, jak w przypadku Niemiec - nie należy on bowiem do Unii Europejskiej.

 • Czy Norwegia zniweczy plany Polski?

  Norwegia może odwrócić się od paliw kopalnych w trosce o środowisko naturalne. Tymczasem to w oparciu o tamtejsze złoża Polska buduje swoją politykę energetyczną. Gaz z północy, który ma trafiać do nas poprzez gazociąg Baltic Pipe, ma być alternatywą dla surowca ze Wschodu, który obecnie stanowi większość krajowych dostaw.

 • Norwegia: Praca w przetwórniach ryb

  Norwegia to największy dostawca ryb i produktów rybnych w Europie. Przemysł ten zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, w tym wielu Polaków przebywającym w krainie fiordów. W całym kraju istnieje ok. 800 zakładów odbiorczych i przetwórczych.

 • Grupa Lotos i PGNiG zapowiadają kolejne inwestycje w Norwegii, w tym na zakup nowych koncesji. Celem jest dalsze zwiększanie wydobycie węglowodorów z tamtejszych złóż - poinformowały obie spółki w oddzielnych komunikatach prasowych.