• Informacje na temat:

  nowe prawo budowlane

Artykuły na temat: nowe prawo budowlane
 • ...przewidzianym w nowych przepisach jest zniesienie obowiązku zgłaszania do nadzoru budowlanego planowego rozpoczęcia prac budowlanych. Kolejna zmiana dotyczy obiektów oddawanych do użytkowania na(...), garaże na pięć stanowisk oraz stawy rybne. Podstawa prawna: ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 443).

 • Co niesie nowe prawo budowlane?

  Nowelizacja prawa budowlanego, która zacznie obowiązywać od lipca, znosi konieczność posiadania pozwolenia na budowę dla niektórych typów budynków. Wystarczy zgłoszenie budowy.

 • ...samowolę budowlaną i nakazać ich rozbiórkę. Nowe prawo, które obowiązuje już od 30 kwietnia 2015 roku, ostatecznie precyzuje pojęcie altan. To obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe lub inne budowlane pełniące taką funkcję, o powierzchni zabudowy do 35 m² i wysokości 5 m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą do 12 m², położone w rodzinnym ogrodzie działkowym. Do postawienia...

 • Tańsze samowole budowlane

  Niższa opata legalizacyjna, możliwość jej umorzenia lub rozłożenia na raty - czyli o zmianach, jakie wprowadziło nowe prawo budowle w kwestii ustalania należności i procedur obowiązujących przy legalizacji niektórych samowoli budowlanych.

 • Firmy budowlane zmagają się z niską rentownością. Brak pracowników może spowodować opóźnienia

  ...budowlanego. Nieprzewidywalny wzrost kosztów nie jest rekompensowany w naszych kontraktach - mówi agencji Newseria Biznes Dariusz Blocher, prezes zarządu spółki Budimex. - Pozostałe segmenty(...) rynkowe spowodowały istotny spadek rentowności segmentu budowlanego grupy, ale z drugiej strony wynik poprawiły rekordowe zyski segmentu deweloperskiego. Klienci Budimex Nieruchomości podpisali...

 • Nowe prawo budowlane ma uprościć i przyspieszyć proces inwestycji. Urzędnicy będą sojusznikami inwestorów

  Prostsze i szybsze procedury, większa pewność wydawanych decyzji oraz większe bezpieczeństwo pożarowe - to najważniejsze założenia nowego prawa budowlanego proponowanego przez resort inwestycji i rozwoju. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Do wniosku inwestor będzie musiał składać znacznie mniej dokumentów projektowych niż do tej pory. Pojawią się też

 • Jeśli jesteś właścicielem ziemi rolnej, sprawdź, co nowego czeka Cię w najbliższym czasie – zaszły duże zmiany. Dowiedz się również, jakie masz prawa, będąc posiadaczem działki na terenie ROD. Tu też obowiązują inne zasady, ustanowione w 2014 i 15 roku.

 • Jak złożyć zgłoszenie robót budowlanych?

  Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy uporządkować sprawy natury formalnej. Prawo budowlane narzuca na inwestorów konieczność uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia robót. Poniżej wskażemy, czym właściwie jest zgłoszenie robót budowlanych i jak wygląda cała procedura.

 • UE zmienia prawo. Wynagrodzenia kierowców znacząco wzrosną

  ...w dyrektywie, nie udało się zablokować decyzji Rady. - Nowelizacja Dyrektywy o delegowaniu pracowników okaże się szczególnie kosztowna dla właścicieli firm transportowych, którzy będą musieli dostosować się do...

 • Sejm: Zmiany w Prawie budowlanym - ułatwienia dla budujących

  Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja Prawa budowlanego znosi pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gdy ich budowa lub przebudowa nie jest uciążliwa dla sąsiadów; nowe przepisy przyspieszają też wydawanie zgody na użytkowanie.