• Informacje na temat:

  obecna inflacja w polsce

Artykuły na temat: obecna inflacja w polsce
 • Informacje o inflacji podaje Główny Urząd Statystyczny, a najpopularniejszą jej miarą jest indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Narodowy Bank Polski dąży do tego by inflacja wynosiła 2,5 proc.

 • Inflacja całkowicie zmienia obraz złotego

  Polski złoty nie ma ostatnio najlepszej prasy. Najpierw rodzima waluta dynamicznie się osłabiła po ostatnim wystąpieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego, który uznał, że nie widzi uzasadnienia, aby stopy procentowe miały zostać podniesione ani w 2019, ani nawet w 2020 roku.Ostatnie dane o inflacji z Polski, diametralnie zmieniły obraz naszej waluty.

 • Pensje w Polsce pół wieku za unijną średnią

  Kiedy zarobki w Polsce dogonią średnią unijną? Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, jaki miał miejsce w ostatnich dwóch dekadach, nie przekłada się w pełni na wzrost wynagrodzeń tutejszych pracowników. W latach 2000-2017 płace w Polsce rosły rocznie średnio o 0,9 proc. wolniej niż dynamika.  Zdaniem analityków firmy doradczej Grant Thornton, dogonienie czołówki Starego Kontynentu pod...

 • Prognoza inflacji w Polsce negatywna dla złotego

  W ubiegłym tygodniu kurs złotego do euro spadł do 4,2586 (umocnienie złotego o 0,4%). W poniedziałek rano złoty kontynuował aprecjację sprzed dwóch tygodni związaną z mniej jastrzębim od oczekiwań wydźwiękiem konferencji po posiedzeniu FOMC .

 • Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

  Pierwsze minimalne wynagrodzenie zostało wprowadzone w 1894 roku w Nowej Zelandii pod wpływem strajków robotniczych. W Polsce po praz pierwszy płacę minimalną wprowadzono w 1956 roku. Od 2003 roku(...) minimalna w Polsce podnoszona jest zgodnie z powyższą zasadą.

 • Prognozy: Inflacja już nie jest taka pewna

  Zdaniem prof. Stanisława Gomułki założenia ministra finansów i banku centralnego co do inflacji i wzrostu cen są realne, ale mogą się również okazać wygórowane. Założenia budżetu na 2017 rok przewidują średnioroczną inflację na poziomie 1,3 proc. Także najnowszy Raport o inflacji NBP zakłada z 50-proc. prawdopodobieństwem wzrost cen w przedziale 0,3-2,2 proc.

 • Wynagrodzenie w Polsce zrówna się ze średnią unijną za 59 lat

  ...obecnej Unii Europejskiej. Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki nie w pełni przekłada się jednak na wzrost wynagrodzeń. W latach 2000-2017 płace w Polsce rosły rocznie średnio o 0,9 proc. wolniej niż dynamika PKB. Od 2000 roku PKB w Polsce wzrósł o 83,8 proc., tymczasem średnie polskie wynagrodzenie - po uwzględnieniu inflacji - zwiększyło się tylko o 59,6 proc. Jak wynika z raportu Grant Thornton...

 • Polski sektor rolno-spożywczy po odzyskaniu niepodległości

  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości analitycy Banku BGŻ BNP Paribas przedstawili 11 faktów o rynku rolno-spożywczym w Polsce tuż po I wojnie światowej.

 • Zarobki w Polsce w ciągu 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej

  ...zmniejszenie bezrobocia oraz stworzy szansę na znalezienie pracy. I rzeczywiście tak się stało. Bezrobocie w Polsce zmniejszyło się z poziomu 19,1 proc. w 2004 do 9,0 proc. w 2014 roku. Oznacza to spadek o ponad(...)). Największa różnica między zmianą zarobków i inflacją wystąpiła w 2007 roku i oscylowała wokół 6 pp. Wynagrodzenia w Polsce i UE Stawki płacowe oferowane w Polsce są nadal znaczenie niższe niż...

 • Fitch podwyższył szacunek dynamiki PKB Polski

  Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunki dynamiki PKB Polski na 2017 rok do 4,4 proc., z prognozowanych ostatnio 4,0 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Prognozy na 2018 r. podwyższono do 3,6 proc. z 3,2 proc. Bez zmian pozostawiono szacunek na 2019 r. na poziomie 3,2 proc.