• Informacje na temat:

  obecna inflacja w polsce

Artykuły na temat: obecna inflacja w polsce
 • Informacje o inflacji podaje Główny Urząd Statystyczny, a najpopularniejszą jej miarą jest indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Narodowy Bank Polski dąży do tego by inflacja wynosiła 2,5 proc.

 • Inflacja całkowicie zmienia obraz złotego

  Polski złoty nie ma ostatnio najlepszej prasy. Najpierw rodzima waluta dynamicznie się osłabiła po ostatnim wystąpieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego, który uznał, że nie widzi uzasadnienia, aby stopy procentowe miały zostać podniesione ani w 2019, ani nawet w 2020 roku.Ostatnie dane o inflacji z Polski, diametralnie zmieniły obraz naszej waluty.

 • Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

  Pierwsze minimalne wynagrodzenie zostało wprowadzone w 1894 roku w Nowej Zelandii pod wpływem strajków robotniczych. W Polsce po praz pierwszy płacę minimalną wprowadzono w 1956 roku. Od 2003 roku(...) minimalna w Polsce podnoszona jest zgodnie z powyższą zasadą.

 • Prognoza inflacji w Polsce negatywna dla złotego

  W ubiegłym tygodniu kurs złotego do euro spadł do 4,2586 (umocnienie złotego o 0,4%). W poniedziałek rano złoty kontynuował aprecjację sprzed dwóch tygodni związaną z mniej jastrzębim od oczekiwań wydźwiękiem konferencji po posiedzeniu FOMC .

 • Zarobki w Polsce w ciągu 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej

  ...zmniejszenie bezrobocia oraz stworzy szansę na znalezienie pracy. I rzeczywiście tak się stało. Bezrobocie w Polsce zmniejszyło się z poziomu 19,1 proc. w 2004 do 9,0 proc. w 2014 roku. Oznacza to spadek o ponad(...)). Największa różnica między zmianą zarobków i inflacją wystąpiła w 2007 roku i oscylowała wokół 6 pp. Wynagrodzenia w Polsce i UE Stawki płacowe oferowane w Polsce są nadal znaczenie niższe niż...

 • Prognozy: Inflacja już nie jest taka pewna

  Zdaniem prof. Stanisława Gomułki założenia ministra finansów i banku centralnego co do inflacji i wzrostu cen są realne, ale mogą się również okazać wygórowane. Założenia budżetu na 2017 rok przewidują średnioroczną inflację na poziomie 1,3 proc. Także najnowszy Raport o inflacji NBP zakłada z 50-proc. prawdopodobieństwem wzrost cen w przedziale 0,3-2,2 proc.

 • Znów wzrosły płace w Polsce. A kiedy dogonimy Niemców?

  ...trzecią to, co pracownik dostaje - potocznie mówiąc - na rękę. Na dodatek publikowana co miesiąc przeciętna płaca w Polsce nie jest medianą. Dane mocno zawyżają ludzie na najwyższych i najlepiej opłacanych(...) Bartosz Grejner. Według analityka sytuacja gospodarcza sprzyja temu, by pensje w Polsce nadal rosły. Jak długo? Co najmniej przez kilka najbliższych lat. - Mamy obecnie do czynienia z ożywieniem...

 • Fitch podwyższył szacunek dynamiki PKB Polski

  Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunki dynamiki PKB Polski na 2017 rok do 4,4 proc., z prognozowanych ostatnio 4,0 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Prognozy na 2018 r. podwyższono do 3,6 proc. z 3,2 proc. Bez zmian pozostawiono szacunek na 2019 r. na poziomie 3,2 proc.

 • Ich pensje w Polsce na pewno nie wzrosną

  ...o obniżeniu poziomu wynagrodzeń, co jest skutkiem ostrej konkurencji na tym rynku i ponownego podziału tego rynku w Polsce - mówi agencji informacyjnej Newseria Alexander Morari, partner zarządzający(...) Management w Polsce - uważa Morari.  Przebadani respondenci pracują głównie w średnich i dużych firmach (zatrudniających powyżej 100 pracowników) i są zatrudnieni w większości na podstawie umowy...

 • GUS: Inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 1,8 proc.

  Ceny towarów i usług, licząc rok do roku, wzrosły w styczniu o 1,8 proc. W porównaniu z grudniem '16 ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Rosły ceny żywności, prądu czy paliw. Spadły z kolei ceny ubrań czy sprzętu informatycznego.