• Informacje na temat:

  obecny papież

Artykuły na temat: obecny papież
 • Unieważnienie małżeństwa. Papież uprościł procedury

  Papież Franciszek wydał ostatnio dwa listy papieskie, które zdecydowanie uproszczą i przyspieszą procesy kanoniczne o stwierdzenie nieważności małżeństwa. To największa reforma w tej kwestii od 300 lat! Przypominamy, że w kościele katolickim nie ma rozwodów kościelnych. Możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa, czyli uznanie, że nie zostało ono zawarte. W sytuacjach, w których...

 • Wszyscy dziękują papieżowi Franciszkowi

  W dniu rozpoczynających się Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie Greenpeace przypomniał o ekologicznym przesłaniu papieża Franciszka. Ekolodzy dziękują papieżowi za walkę o ochronę klimatu. Podziękowali w ten sposób papieżowi za opublikowaną rok temu encyklikę Laudato si'. W dokumencie tym papież wskazał, że konieczne jest połączenie troski o środowisko z wysiłkami na rzecz rozwiązania

 • Watykan: Brak kontroli nad finansami Stolicy Piotrowej

  Dziś we Włoszech ukazują się dwie publikacje przedstawiające stan finansów Watykanu. Papież Franciszek od początku pontyfikatu ostro reformuje finanse Stolicy Piotrowej. Zdaniem ekspertów te publikacje ukazują ogrom patologii za Spiżową Bramą.

 • Od marca Watykan przestanie umieszczać na monetach euro podobizny papieża

  Watykan od marca br. zaprzestaje bicia monet euro z wizerunkiem papieża Franciszka. Podobiznę papieską zastąpią unijne gwiazdy oraz watykański herb.

 • Rok Święty Miłosierdzia da zarobić?

  Rok Święty w Rzymie, który rozpocznie się 8 grudnia, "wart" jest ponad 11 miliardów euro prognozują eksperci. Według analityków do Wiecznego Miasta przyjedzie 25 milionów pielgrzymów. To wielka szansa dla stolicy Włoch, która ma poważne problemy finansowe.

 • Bezrobocie na świecie wśród osób młodych i dojrzałych osiągnęło dramatyczne rozmiary i wymaga poczucia sprawiedliwości, a także odpowiedzialności - powiedział papież Franciszek podczas spotkania w sobotę z watykańską fundacją Centesimus Annus - Pro Pontefice.

 • Kościół katolicki w Polsce i jego struktura

  25 marca upłynęło 25 lat od ustanowienia nowej organizacji diecezji i prowincji kościelnych Kościoła katolickiego w Polsce. Decyzja ta, podjęta przez Papieża Jana Pawła II, została wyrażona w bulli Totus Tuus Poloniae Populus. Wydarzenie to określiło dzisiejszy kształt organizacyjny Kościoła katolickiego w Polsce i swoim znaczeniem może być porównywane z ukształtowaniem struktur kościelnych

 • "300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej" na nowym banknocie z PWPW S.A.

  "Symbolika teologiczna i historyczna na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kult maryjny odegrał w dziejach polskiego narodu" - stwierdził kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry o. Jan Stanisław Rudziński. Banknot został wydany 21 sierpnia, pięć dni przed uroczystościami jubileuszowymi na Jasnej Górze. Paulini mają nadzieję, że uroczystości pomogą w jednoczeniu się Polaków.

 • W urzędach Watykanu znaleziono setki milionów euro

  Kardynałowie i urzędnicy podczas przeglądu finansów Watykanu w ramach ich reformy odnaleźli setki milionów euro, które nie figurowały w budżetach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego - ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell.

 • Finanse Watykanu trafiły pod lupę

  Komitet ekspertów Rady Europy ds. oceny systemów zwalczania procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu Moneyval pozytywnie ocenił reformy finansów Watykanu.